حمله كانادايي‏ ها به جشنواره كن!

جشنواره کن

به گزارش سینما فستیوال به نقل از بانی فیلم، يكي از برنامه هاي جنبي اما مهم فستيوال امسال فيلم كن فرانسه كه از 24 ارديبهشت تا 4 خرداد برگزار مي‌شود،پروسه اي تحت عنوان پاويليون روسي است كه همان طور كه از نامش پيداست، به سينماي روسيه و تبليغ پيرامون آن و طلب كمك از شركاي اقتصادي احتمالي براي كامل شدن پروژه اي در دست توليد در اين كشور اختصاص دارد.

در روز نخست اين پاويليون كه در روز دوم جشنواره برپا خواهد شد، برخي مقام هاي ارشد هنري روسيه سخنراني خواهند كرد و يكي از آنها ويا چسلاو تلنوف رييس دپارتمان سينما و مدرنيزاسيون آن در وزارت فرهنگ روسيه است و ديگري، ديميتري ليت وينوف مدير كل گروه ارتباطي-سينمايي پلانه تا. اضافه بر اين قرار است يك سينماي براي اطلاع رساني پيرامون آخرين وضعيت ها در سينماي روسيه با سركردگي مديران يك شركت سينمايي سن پترزبورگ برپا شود اما طيف زماني آن كن امسال را در بر نمي گيرد و اجراي آن به اوايل پاييز امسال موكول شده و فقط قرار است شمه اي از آن در كن پخش گردد.

مهمتر از آن آوردن شرح حال و وصف آن دسته از فيلم هاي روسي است كه اينك دوران توليد خود را در اين كشور مي گذرانند و نياز به عوامل همراهي كننده در نهادهاي غربي دارند و از اين قبيل فيلم ها مي توان به موارد ذيل اشاره كرد: «آخرين اشغال كننده» ساخته جيوان آوه تيسيان، «فهرست چخوف» به كارگرداني انا فن چنكو، «سنگ هاي طلوع» ساخته فيليپ ابريوتين و «20 زندگي» كه آن را اسوتلانا دالي در دست توليد دارد.

 كدامين موارد؟

اما آنچه به كن مربوط مي‌شود، شامل كنفرانسي درباره محصولات سينماي روسيه در سال 2014 هم مي‌شود. قرار است در اين بخش هم توضيح داده شود كه اولاً اين فيلم ها چه خصلت ها و رويكردهايي دارند و دوما به كدامين موارد براي تكميل آن نياز است و در آن صورت متقاضيان مي توانند به تأمين اين نيازها بپردازند. در اين ميان حتي فيلم هاي كوتاه و محصولات DVD سينماي روسيه نيز از نظرها دور نخواهند ماند و قرار است اسامي و اوصاف اين دسته از محصولات سينماي روسيه هم افشا شود. در نهايت سينماي گاه درخشان و گاه خاموش روسيه از پايگاه قوي كن براي تجهيز خود سود خواهد جست و به گونه اي در آن جولان خواهد داد.

 وجهه اي تازه

فقط روسيه نيست كه از جشنواره كن براي مطرح تر كردن خود بهره خواهد گرفت و كانادا هم هجومي قابل توجه به اين پايگاه و جديدترين نسخه آن خواهد برد تا با عرضه تازه ترين محصولاتش براي خود وجهه اي هنري و تازه را پديد آورد. شايد حضور فقط يك فيلم فيچر و دو كار كوتاه كه هر سه از ايالت كبك كانادا مي آيند و آنها را كانوك فيلمز مي نامند در بخش هاي جنبي جشنواره در نگاه نخست حمله اي وسيع به جشنواره نخست سينماي دنيا به حساب نيايد اما از يك سو كانادا سه فيلم هم در بخش مسابقه حاضر دارد و از جانب ديگر انتخاب شدن فيلم Tu Dors Nicole كه يك كمدي سياه از استفان لافلور است، براي قسمت «دو هفته كارگردانان» در كن يك وجه اعتبار براي كانادا به حساب آمده است. اين سومين فيلم از لافلور است كه كارگرداني تيزهوش و سينماگري مؤلف از ايالت كبك كانادا محسوب مي‌شود. در مورد اين فيلم مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:

نيكول (با بازي جولي ين كوت) كه يك دختر نوجوان است دوران تعطيلات تحصيلي اش را با آرامش در خانه والدين خود سپري مي‌كند، تا اين كه روزي برادر بزرگ وي رمي (مارك آندره گروندين) با اعضاي گروه موسيقي اش به آنجا مي آيد و اين مسئه نظم زندگي نيكول را به هم مي ريزد و از آن پس اتفاقاتي مي افتد كه هيچكس انتظارش را نداشته است و اين شامل ورونيك (كاترين سنت لوران) بهترين دوست نيكول هم مي‌شود. به واقع «Tu Dors Nicole» از زندگي نيكول در يك هفته اي مي گويد كه با آمد و رفت فوق روال تازه اي مي يابد و شرايطش غيرقابل پيش بيني مي‌شود.

 يك پيشاهنگ

در كن امسال فيلم كوتاه «جوترا» هم پخش مي‌شود كه توسط ماري جوزي سن پي ير كارگرداني شده است. اين فيلم مستند و در عين حال كارتوني زندگي كلود جوترا فيلمساز مشهور ايالت كبك كانادا را شرح مي دهد و او كسي است كه از پيشروان هنر فيلمسازي در كانادا به حساب مي آيد و حتي هر سال مراسمي را به ياد او برگزار كرده و جوايزي را به نام وي به برگزيدگان و بهترين ها اهدا مي نمايند.

ديگر فيلم كوتاه كانادايي كه جشنواره امسال در كن پخش مي‌شود، كاري است به نام Petit Frey كه آن را رمي سنت ميشل ساخته و درباره يك دانش آموز 14 ساله و ناآرام آشوب طلب و معلم و رياست كه خيال رفتن به روسيه را دارد.

 فيلم هاي مسابقه اي

پرداختن به سينماي كانادا به موارد فوق ختم نمي شود و به واقع اين كشور سه فيلم هم در بخش مسابقه حاضر دارد كه در سالهاي اخير كم سابقه بوده كه اين تعداد فيلم در مهمترين قسمت كن به كانادا اختصاص مي يابد.

آنها «نقشه ستاره ها» ( يا «نقشه اي رو به ستاره ها») كار ديويد كرانن برگ، «اسير» ساخته اتوم اگويان و «مامي» كار زاوي ير دولان هستند. اين سه فيلم بايد بكوشند بر 15 فيلم ديگر حاضر در بخش مسابقه شصت و هفتمين دوره فستيوال كن غلبه و نخل طلا را تصاحب كنند. كاري كه البته سخت است اما غير ممكن نخواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *