حضور “99 خانه” ایرانی در بخش مسابقه ونیز

فیلم سینمایی “99 خانه” ساخته رامین بحرانی در بخش مسابقه فستیوال ونیز حضور خواهد داشت.

سینما فستیوال
به گزارش سینما فستیوال، در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: مردی که با مادر و فرزند 9 ساله اش در خانه ای در شهر نیواورلئان آمریکا زندگی می کند، بدلیل نپرداختن اجاره ، توسط یک بنگاه معاملات ملکی از خانه رانده می شود. این مرد که بیکار است تمام تلاشش را بکار میگیرد تا خانه خود را پس بگیرد. او برای یافتن کار به هر دری می زند تا اینکه…
فستیوال ونیز امسال که از 27 ماه اوت تا 6 سپتامبر در جزیره لیدو هفتادو یکمین دوره خود را برگزار خواهد کرد،  قدیمی ترین جشنواره جهانی سینماست که در سال 1932 پایه گذاری شد ه است.
پیش از این نام  فیلمهائی از  پل توماس آندرسن، امیرکاستاریکا،  ایناریتو و … هم به عنوان کاندیداهای حضور در بخش مسابقه ونیز 2014 نام برده شده بود.
در بخش خارج از مسابقه ونیز هم  فیلمی مشترک از 9 کارگردان ،به نام ” کلماتی با خدا”  ساخته امیرکاستاریکا، بهمن قبادی،  میرا نیر، هکتور بابنکو و… قرار خواهد داشت.

رامین بحرانی از پدر و مادر ایرانی در 20 مارس 1975 در کالیفرنیای شمالی به دنیا آمد، تحصیلات سینمائی خودرا در نیویورک به پایان رساند و بعد از ساخت فیلمی کوتاه در آمریکا، علاقمند شد به ایران  سرزمین اجدادی خود برگردد.
بحرانی درسال 2000 به ایران آمد و از جستجوهای خود درباره محلی که اقوام و بستگانش قبلا درآنجا زندگی می کردند فیلمی بلند به شیوه نیمه داستانی- نیمه مستند به نام “بیگانگان” ساخت که گویا علیرضا شجاع نوری به عنوان یکی از تهیه کنندگان درآن مشارکت داشت.
رامین بحرانی سپس به آمریکا بازگشت وبا بودجه های کم، چندین فیلم  قابل توجه ساخت که در جشنواره های گوناگون از جمله  کن، ونیز و تعدادی دیگر از فستیوال ها شرکت کرد وتوانست جوایز گوناگونی نیز بدست آورد از جمله جایزه منتقدین بین المللی در جشنواره لندن برای “مرد گاریچی” و همچنین جایزه منتقدین جهانی جشنواره ونیز 2008 را برای “خداحافظ سولو”.
این فیلمها در فرانسه و برخی از کشورها نیز به نمایش عمومی درآمدند. فیلمهای بلند او “مرد گاریچی” (اوراقچی)،  “خدا حافظ سولو” و ” به هر قیمتی” است که فیلم “به هر قیمتی” دو سال پیش در بخش مسابقه جشنواره ونیز به عنوان محصول آمریکا شرکت کرده بود.
رامین بحرانی در سال 2013 از وقایع معاملات خانه و املاک که در نئواورلئان آمریکا جنجالی به پا کرده بود و بسیاری از آژانس های معاملات ملکی کلاهبرداری های زیادی کرده بودند و خانواده بسیاری را بی خانمان کرده بودند، الهام گرفت و سناریو فیلم جدید خود “99 خانه” را نوشت. سپس توانست نظر آندرو گارفیلد هنرپیشه مشهور آمریکایی را برای بازی در فیلم جلب کند جالب اینکه گارفیلد یکی از سرمایه گذاران فیلم هم شد.
سناریو فیلم با همکاری امیرنادری و بهاره عظیمی نوشته شده و فیلمبردار همیشگی رامین بحرانی هم با او همکاری کرده است. این اثر از محصولات مستقل سینمای آمریکاست .
مدت زمان نمایش آن 112 دقیقه است وبا 19 فیلم دیگر از جمله ” قصه ها ” اثر رخشان بنی اعتماد از ایران، در بخش مسابقه برای دریافت شیرطلای ونیز 2014 به رقابت می پردازد.
رامین بحرانی برای دومین بار در مسابقه اصلی ونیز با این فیلم جدیدش “99 خانه” شرکت می کند. برخی منتقدانی که این فیلم را پیش از پخش در فستیوال دیده اند آن را جسور و جنجال برانگیز دانسته اند.
گفتنی است فستیوال ونیز  از روز 27 اوت تا 6 سپتامبر در جزیره لیدو برگزار می شود و ریاست هیات داوران  بخش مسابقه فستوال امسال برعهده الکساندر دسپلات آهنگساز بزرگ است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *