حضور پررنگ آمریکایی ها در کن

آمریکایی ها حضور پررنگی در شصت و هفتمین جشنواره ی کن دارند.

FESTIVAL DE CANnES

به گزارش سینما فستیوال، در جشنواره ی امسال  فیلم کن (2014)، برخلاف همیشه اکثر فیلم ها به اروپایی ها تعلق ندارد. به جای آن ، اغلب فیلم ها از آنِ چهره های محبوب هالیوود مانند “رایان گازلینگ” و یا “تامی لی جونز” است که در مقام کارگردانی ظاهر شده اند و یا بازیگران آنها هالیوودی اند مانند “استیو کارل” و بازیگر محبوب نوجوان ها “رابرت پتینسون”..

در پنج سال اخیر تعداد فیلم های انگلیسی زبان در بخش  ” رقابتی جشنواره کن” کمتر از انگشتان یک دست بود. ولی امسال از 18 فیلم رقابتی جشنواره،  9 فیلم انگلیسی زبان هستند که نتیجه ی موج قابل توجهی از کارگردانان آمریکایی و بازیگران آنها و البته تعامل فیلمسازان اروپایی برای ساختن فیلم هایی با عوامل  و همینطور بازیگران انگلیسی زبان است. حتی یکی از کارگردانان فرانسوی، اولیور آسایاس هم به این تب آمریکایی دچار شده است. فیلم جدید او “ابرهای سیلس ماریا” که در کوه های آلپ سوئیس ساخته شده ، چاشنی آمریکایی دارد. دراین فیلم یکی از استعداد های جوان هالیوودی “کریستن استوارت” و “کلوئی گریس مورتز” بازی می کنند. این فیلم نیز به زبان انگلیسی ست.

هالیوود که با سرعت شگفت انگیزی در حال صادر کردن فیلم های خود به اروپا و آسیا است، با پخش فیلم هایش در این قاره ها میزان فروش خود را هر روز بالاتر می برد. جالب این جا است که وقتی فیلم “کاپیتان آمریکا” در کشور های دیگر به روی پرده رفت ، شباهت فیلم های این کشور ها به فیلم های آمریکایی نیز بیشتر از قبل شد.

در حالیکه وجود بازیگران مشهور هالیوودی تاثیر زیادی در فروش فیلم ها دارد و از آنجایی که سینماهای جهان هر روزه ارتباطشان با یکدیگر بیشتر می شود، فیلم های مستقل سینمای آمریکا بیش از پیش در مرکز توجه قرار گرفته اند. و دیگر مثل گذشته نیست که بازیگران انگلیسی زبان مثل “کریستن اسکات توماس” با حسن نیت و برای برقراری ارتباطی بهتر فیلمی به زبان فرانسوی بسازد.

حتی فیلمسازان زبان های خارجی هم می دانند که برای بالا بردن فروش فیلم هایشان نیاز به بازیگران امریکایی دارند” این جمله را یکی از مدیران هالیوودی “رنا رونسن” می گوید. به گفته ی رونسن “کارگردانان خارجی از اینکه یک بازیگر هالیوودی می تواند 5 میلیون دلار به فروش باجه ی آنها بیفزاید خوشحال می شوند. در صورتی که عکس این قضیه صدق نمی کند.”

در بخش رقابتی جشنواره ی کن امسال فیلم های “homesman” ساخته ی جونز با بازی هیلاری اسوانک ، فیلم “شکارچی روباه” بنت میلر با بازی “تاتوم” و “کارل” و اولین فیلم آمریکایی کارگردان کانادایی به نام “نقشه ای به سوی ستارگان” با بازی “رابرت پتینسون” ( بازیگر محبوب نوجوان های آمریکایی) حضور دارند. بعلاوه نسل قدیم فیلمسازان بریتانیایی از جمله”مایک لی” و “کن لوچ” ( که هردو اولین حضورشان را در بخش رقابتی کن تجربه می کنند) نیز در این جشنواره حاضرند و اولین حضور آمریکای شمالی با فیلم رایان گازلینگ “رودخانه گمشده”  در جشنواره ی کن نیز به ثبت رسید. و همینطور فیلم های “ند بنسون” و “دامین چازلو” نیز جزو این قاعده هستند. در جشنواره ی امسال نیز اکران ویژه ای برای انیمیشن “چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم 2″اختصاص داده اند.

با اینحال” آسایاس” کارگردان فرانسوی  می گوید: وقتی شما یک فیلم انگلیسی زبان در فرانسه می سازید تازه مشکلات شما شروع می شود. چون از شما نه حمایت مالی می شود و نه تلویزیون به سراغ فیلم شما می آید. این رویکرد اشتباه است. ما می خواهیم که با تماشاگرانی فراتر از مرزهای خودمان ارتباط برقرار کنیم. ساختن فیلم های فرانسوی خوب است ولی بهتر ان است که نه تنها در پاریس بلکه در جاهای دیگر هم شناخته شویم.

منبع:Latimes

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *