حضور «سرمایه انسانی» ایتالیا در اسکار 2015

کشور ایتالیا که عنوان پرافتخارترین سینما را در عرصه کسب اسکار خارجی دارد، امسال فیلم «سرمایه انسانی» را به عنوان نماینده خود در اسکار 2015 انتخاب کرد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، کمیته اسکار سینمای ایتالیا در نهایت از میان فهرست کوتاه هفت فیلم، «سرمایه انسانی» ساخته «پائولو ویرزی» را به عنوان نماینده این کشور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی هشتاد و هفتمین دوره جوایز سینمایی اسکار معرفی کرد.

این تریلر خانوادگی در جوایز «دیود دی دوناتلو» موسوم به اسکار سینمای ایتالیا از فیلم «زیبایی بزرگ» به کارگردانی «پائولو سورنتینو» (برنده اسکار خارجی سال گذشته) پیشی گرفت و موفق به کسب هفت جایزه از جمله جایزه بهترین شد و در جوایز «روبان نقره‌ای» نیز شش جایزه را از آن خود کرد.

فیلم «سرمایه انسانی» که در گیشه سینمای ایتالیا فروش موفق داشته است، روایتگر داستان یک خانواده‌ متمول ایتالیایی است که برای رسیدن به موفقیت همه چیز در اطرافشان را نابود می‌کنند.

در فهرست هفت‌گانه کمیته اسکار ایتالیا برای انتخاب نمابنده این کشور در جوایز اسکار علاوه بر فیلم «سرمایه انسانی» فیلم‌هایی چون «شگفتی‌ها»‌ به کارگردانی «آلیس رورواچرا»، «ارواح سیاه» ساخته «فرانسیسکو مونزی»، «کمربندها را ببندید» ساخته «فرزان اوزپتک»، «خوشبختی آرام» به کارگردانی «ادواردو وینسپر»، «آوای ناپولی» به کارگردانی برادران «مانتی» و فیلم «ستاره اقبال» به کارگردانی «کارلو واردونه» حضور داشتند.

سینمای ایتالیا پرچمدار اسکار خارجی است و تاکنون 14 بار با فیلم‌های «واکسی» ساخته «ویتوریو دسیکا»(1947)؛ «دزد دوچرخه» از «ویتوریو دسیکا» (1950 )؛ «دیوارهای مالاپاگا» ساخته «رنه کلمنت» (1951)؛ «استرادا» ساخته «فدریکو فلینی»(1957)؛ «شب‌های کابیریبا» ساخته «فدریکو فلینی»(1958)؛ «هشت‌ونیم» به کارگردانی «فدریکو فلینی» (1964)؛ «دیروز، امروز، فردا» به کارگردانی «ویتوریو دسیکا» (1965)؛ «بازپرسی درباره یک شهروند دور از سوظن» به کارگردانی «الیو پتری» (1971)؛ «باغ خانواده فینتسی کونتینی» ساخته «ویتوریو دسیکا»(1972)؛ «آمارکورد» از «فدریکو فلینی» (1975)؛ «سینما پارادیزو» به کارگردانی «جوزپه تورناتوره»(1990)؛ «مدیترانه» از «گابریل سالواتوره» (1992)؛ «زندگی زیباست» به کارگردانی «روبرتو بنینی» (1999) و «زیبایی بزرگ» از «پائولو سورنتینو» (2014) موفق به کسب اسکار شده است.

«فدریکو فلینی» کارگردان نامدار ایتالیایی با کسب چهار اسکار بهترین فیلم خارجی رکورددار کسب این جایزه سینمایی در تاریخ اسکار است.

سال گذشته 76 کشور فیلم‌های خود را به حضور در رقابت اسکار خارجی معرفی کردند که در نهایت فیلم ایتالیایی «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» موفق به کسب اسکار خارجی شد تا ایتالیا همچنان پرچمدار این بخش از جوایز اسکار باقی بماند. آخرین مهلت ارسال آثار برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار 2015، اول اکتبر است.

پانزدهم فوریه 2015 آکادمی علوم و هنرهای تصویری اسکار پنج فیلم منتخب از میان تمام آثار کشورهای مختلف را به عنوان نامزدهای بخش بهترین فیلم خارجی معرفی خواهند کرد. مراسم معرفی برندگان و اعطای جوایز اسکار 22 فوریه 2015 در سالن «دالبی» هالیوود برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *