“جیم لوچ” ، 50 سال فعالیت سینمایی پدرش را جلوی دوربین می برد

«جیم لوچ» پسر «کن لوچ» کارگردان صاحب نام انگلیسی فیلمی مستند درباره 50 سال  خواهد ساخت.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ،‌ کمپانی فیلم «Sixteen Films» اعلام کرد به زودی مستندی درباره زندگی‌ «کن لوچ» کارگردان سرشناس و برنده نخل طلای کن خواهد شاخت که به مبارزه او برای ساخت فیلم‌هایش در طول 50 سال فعالیت هنری خواهد پرداخت.

این مستند که قرار است «جیم لوچ» پسر این کارگردان صاحب نام ساخت آن را به تهیه کنندگی «ربکا اوبراین» بر عهده داشته باشد شامل مصاحبه‌هایی با «کن لوچ» و همکاران او خواهد بود.

این مستند که عنوان «شعله لرزان» برای آن انتخاب شده است به مبارزه‌های «کن لوچ» برای ساخت فیلم‌هایش می‌پردازد که از آن جمله می‌توان به مشکلات ساخت فیلم برنده نخل طلای «بادی که در مرغزار می‌وزد» تحت فشارهای جناح سیاسی راست‌گرای انگلیس و همچنیین سایر مبارزه‌های او برای ساخت نمایشنامه تلویزیونی «کتی به خانه بازگشت» در سال 1996 و مجموعه مستندهای «پرسش‌های رهبری» در سال 1982 می‌شود.

کن لوچ» در سال 1968 اولین فیلم بلند خود را با نام «گاو بیچاره» مقابل دوربین برد و دومین فیلم موفق او با نام «قوش» در سال 1970 ساخته شد که یکی از بهترین آثار تاریخ سینمای انگلیس محسوب می‌شود. این فیلم داستان پسر جوانی است که تمایلی به مدرسه رفتن ندارد و از طرفی با خانواده‌اش مشکل دارد. اما پس از پیدا کردن یک شاهین کوچک و دست‌آموز کردن آن، زندگی‌اش متحول می‌شود.

« لوچ» با 12بار حضور در بخش رقابتی جشنواره کن، رکورددار و قهرمان معتبرترین رویداد سینمایی جهان است. در میان تمام فیلمسازانی که تاکنون در بخش رقابتی نامزد نخل طلا بوده‌اند،‌ این کارگردان صاحب‌نام انگلیسی پرچمدار بی‌رقیب است و تاکنون یازده‌بار تا آستانه‌ی کسب این جایزه رفته است.

وی برای اولین‌بار در سال 1979 با فیلم «جک سیاه» به جشنواره‌ی‌ کن رفت که جایزه‌ی فیپرشی را دریافت کرد. او در سال 1981 با فیلم «نگاه‌ها و لبخندها» اولین‌بار نامزد نخل طلا شد که دو جایزه‌ی کلیسای جهانی و سینمای جوان را به‌ دست آورد.

این کارگردان سرشناس در سال 1990 با فیلم سیاسی «دستورکار پنهان» بار یگر نامزد نخل طلای کن شد و این‌بار هم دو جایزه‌ی هیات‌داوران و کلیسای جهانی را به خود اختصاص داد.

«کن لوچ» در سال 1991 با فیلم «Riff Raff» به جشنواره‌ی کن رفت و جایزه‌ی فدراسیون بین‌المللی منتقدین فیلم را گرفت. پس از آن با فیلم «بارش سنگ‌ها» در سال 1993 دوباره نامزد نخل طلا شد و این‌بار نیز جایزه‌ی هیات‌داوران به وی اعطا شد.

کارگردان ضدجنگ انگلیسی با فیلم «سرزمین و آزادی» در سال 1995 در آستانه‌ی کسب نخل طلا قرار گرفت، اما دو جایزه‌ی فیپرشی و کلیسای جهانی نصیب او شد.

این کارگردان سه ‌بار دیگر با فیلم‌های «نام من جو است» (1998)، «نان و گل‌های رز» (2000) و «شانزده سالگی شیرین» (2002) در جشنواره کن نامزد نخل طلا شد که به توفیقی دست نیافت.

برگزارکنندگان جشنواره کن در 2004 به پاس یک عمر دستاورد سینمایی «کن لوچ»، جایزه‌ی سی‌امین سال راه‌اندازی جایزه‌ی کلیسای جهانی را به وی اعطا کردند.

این کارگردان معروف بالاخره در سال 2006 با فیلم تحسین شده‌ی «بادی که به مرغزار می‌وزد» جایزه‌ی نخل طلای کن را تصاحب کرد. وی در سال‌های 2009 با فیلم «در جست‌وجوی اریک» و در سال 2010 با فیلم «مسیر ایرلندی» نامزد نخل طلا بود و در آخرین حضور خود در سال 2012 با فیلم «سهم فرشته» جایزه هیات داوران جشنواره کن را از آن خود کرد.

از جمله دیگر افتخارات این کارگردان که بیش از 73 جایزه سینمایی در کارنامه دارد می‌توان به جایزه گوی بلورین جشنواره کارلوی واری با فیلم «قوش» در سال 1969، دریافت شیر طلای افتخاری کن در سال 1994، جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی سزاز با فیلن »سرزمین و آزادی» در سال 1996 و جایزه یک عمر دستاورد هنری از جوایز فیلم اروپا در سال 2009 اشاره کرد.

کن لوچ امسال قبل از حضور در بخش رقابتی جشنواره کن 2014 اعلام کرد فیلم «جیمی هال» آخرین ساخته بلند سینمایی او خواهد بود و قصد دارد تنها برا روی ساخت مستند تمرکز کند اما در میانه جشنواره از تصمیم خود منصرف شد و گفت قصد بازنشستگی ندارد.

این کارگردان کهنه‌کار انگلیسی که امسال با فیلم «سالن جیمی» برای دوازدهمین‌بار در بخش رقابتی جشنواره کن حضور داشت، اعلام کرده بود با نمایش فیلم «سالن جیمی» آخرین حضور خود را پشت دوربین فیلم‌های بلند داستانی تجربه کند و به ساخت مستند ادامه دهد اما چندی بعد در مصاحبه‌ای با نشریه هالیوود ریپورتر اظهار کرد که همچنان به فیلمسازی ادامه می‌دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *