جشنواره فیلم بغداد با تقدیر از ایران و آمریکا پایان یافت

جشنواره فیلم بغداد که از چهارشنبه هفته پیش آغاز شده بود، با معرفی آثار برتر، در فضای باز خیابان ابونواس این شهر به کار خود پایان داد و در پایان مسوولان برگزاری جشنواره از ایران و آمریکا به عنوان دو کشوری که به سینمای عراق کمک می کنند، تقدیر کردند.

سینما فسیتوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از ایرنا ، هنگامی که دبیر جشنواره گفت ایران و آمریکا تنها کشورهایی هستند که به صنعت ضعیف شده از جنگ و تروریسم سینمای عراق کمک کرده اند، جمعیت برای لحظات طولانی کف زدند.
در جلسه پایانی علاوه بر مدعوین عراقی مسوولان سفارت هلند و رایزنی فرهنگی ایران حضور داشتند و دو فیلم کوتاه و مستند ایرانی ‘فرزند چهارم’ ساخته حمید موسائیان و مستند روایی ‘نینجای ایرانی’ ، در بخش مسابقه آثار بین الملل این جشنواره جایزه گرفتند.
جشنواره فیلم بغداد برای مردمی تدارک دیده شده که به سالن های سینما دسترسی ندارند.
در این دوره 7 فیلم برگزیده سینمای عراق نیز به نمایش گذاشته شد که بیشتر حول جنگ، تروریسم ، اشغال و آوارگی است و جوایز جشنواره های مختلف بین المللی را دارند.
این جشنواره با شرکت بیش از 111 فیلم از 53 کشور جهان برپا شد که در برگزاری آن رایزنی فرهنگی ایران مشارکت فعال داشته است.
مسوولان فرهنگی ایران در عراق می گویند در زمینه های آموزشی و تجهیزات سینمایی به کمک صنعت سینمای عراق شتافته اند و به دنبال تجاری سازی سینمای ایران در عراق نیز هستند.
‘طاهر علوان’ رییس جشنواره فیلم عراق، در مهمترین جشن سینمایی کشورش نتوانست به درد و دغدغه سینماگران عراقی بی تفاوت بماند و به وقایع جاری اشاره ای نکند.
وی با صدای بلند خطاب به همه حاضران که از دنیای هنر و فرهنگ بودند، گفت هنر به مثابه فریادی است علیه کرکس ها و پرندگان تاریکی و سیلی محکمی است به تروریسم ، به آنانی که می خواهند خورشید حقیقت را کتمان کنند.
جنگ ها و عملیات تروریستی سه دهه گذشته ، صدمه زیادی به عرصه فرهنگ و هنر عراق، بویژه سینمای این کشور وارد کرده است، بطوری که هم اکنون بسیاری از اساتید و هنرمندان برجسته این کشور در خارج از عراق بسر می برند.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *