جزییات برنامه‌های گردهمایی سالانه فیلم‌سازان و عکاسان سینمای جوان

مدیر دفتر تهران “انجمن سینمای جوانان” از برگزاری جشنواره فیلم و عکس استان تهران پس از 25 سال در تابستان سال جاری خبر داد.

 فیلم‌سازان و عکاسان سینمای جوان تهران

به گزارش سینما فستیوال، محمدرضا بهشتی منفرد، مدیر دفتر تهران انجمن سینمای جوانان ایران صبح سه‌شنبه 27 خردادماه در نشستی به تشریح برنامه‌های گردهمایی سالانه فیلم‌سازان و عکاسان سینمای جوان تهران پرداخت و گفت: این گردهمایی از اول تا سوم تیرماه برگزار می‌شود که مقدمه‌ای برای فعالیت‌های بیشتر در سال جاری نیز سال آینده خواهد بود، در روز آخر این گردهمایی آیین پایانی هفته‌های فیلم و عکس سراسر کشور هم برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: در دو روز نخست این گردهمایی فیلم‌هایی از فیلم‌سازان و هنرجویان جدید این انجمن و نیز فیلم‌سازان قدیمی نمایش داده می‌شود و به این ترتیب در بخش «گام‌های نخست» که به فیلم‌سازان جوان تعلق دارد، 21 اثر و در بخش «یادها و خاطره‌ها» که به فیلم‌سازان قدیمی مربوط می‌شود 18 اثر نمایش داده خواهند شد.

وی افزود: با توجه به اینکه بخش عکس در سال‌های گذشته چندان فعال نبود تلاش کردیم این روند امسال تغییر کند و تاکنون قرار است 52 قطعه عکس از 33 عکاس در این سه روی نمایش داده شود.

بهشتی منفرد ادامه داد: در گردهمایی عکاسان و فیلم‌سازان سینمای جوان تهران، دو نشست تخصصی هم با حضور خسرو سینایی و ارد عطارپور درباره تأثیر سینمای مستند و داستانی و مراحل ساخت مستند از ایده تا اجرا برگزار می‌شود.

مدیر انجمن سینمای جوان تهران در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: قرار است در مراسم پایانی از مدیران و مسوولان سابق انجمن و نیز اساتید و پیشکسوتان تقدیر شود.

او از تقدیر هادی آفریده، شهرام میراب اقدم، طاهره حسن‌زاده، مرجان ریاحی، اشکان اشکانی،شهرام مکری، هادی مقدم‌دوست، نادره ترکمانی و رهبر قنبری نام برد.

بهشتی منفرد در این نشست همچنین گفت: انجمن سینمای جوان تهران سال‌ها بود که فعالیت آموزشی خود را داشت و ما قصد داریم در تابستان امسال جشنواره استانی عکس و فیلم را پس از 25 سال بار دیگر در تهران برگزار کنیم چون آخرین‌بار این جشنواره در قم و زمانی که شهر قم هنوز جزو استان تهران بود، برگزار شد. به این ترتیب باید هماهنگی‌های لازم با اداره کل ارشاد تهران انجام شود تا بعد فراخوان آن را اعلام کنیم.

ایسنا گزارش داد، در بخش دیگری از این نشست فرید فرخنده‌کیش، قائم مقام انجمن سینمای جوانان ایران در امور مناطق و استان‌ها اظهار کرد: در دوره جدید فعالیت انجمن تلاش کردیم دوستانی را که در سال‌های گذشته از این انجمن فاصله گرفته بودند دوباره دعوت کنیم تا دفاتر استان‌ها نیز رونق بگیرند.

او همچنین یادآور شد: عنوان هفته‌های فیلم و عکس به دلیل حجم تولیدات و زمان‌بندی محدود به گردهمایی عکاسان و فیلم‌سازان تغییر نام پیدا کرده است.

فرخنده‌کیش با اشاره به اینکه تا هفتم تیرماه 52 اتفاق مشابه در ایران برگزار خواهد شد، اضافه کرد: در سال‌های گذشته دفتر انجمن سینمای جوانان تهران با وجود استقلال در مرکز یکی از محروم‌ترین دفاتر بود و ارتباط آن با اداره کل ارشاد استان تقریبا قطع بوده است اما در دوره جدید تلاش شده تا این ارتباط و تعامل دوباره برقرار شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده هنرمندانی که در جشنواره‌های منطقه‌ای حائز رتبه می‌شوند به طور مستقیم به جشنواره فیلم کوتاه تهران راه یابند، درباره فیلم‌سازی در مناطق مرزی کشور به خصوص با توجه به حضور برخی گروه‌های تروریستی از جمله داعش و توجه به آن‌ها بیان کرد: انجمن سینمای جوانان ایران برای بخش مناطق و استان‌ها سه هدف عمده در نظر گرفته که یکی از آن‌ها توجه خاص به مسائل فرهنگی و هنری در سطح استان‌های کشور و نیز کشورهای همجوار است و این موضوع قطعا در این هدف می‌گنجد.

 آیین پایانی گردهمایی فیلم‌سازان و عکاسان سینمای جوان تهران 3 تیرماه در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *