جزئیات برپایی نخستین «جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام تهران»

دبیر نخستین «جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام تهران» با بیان اینکه تنها در سه کشور ایتالیا، امریکا و استرالیا جشنواره‌ی فیلم‌های بی‌کلام برگزار می‌شود از رقابت ۴۵ فیلم بی‌کلام از ۱۱ تا ۱۸ اردیبهشت در چهار بخش مستند، داستانی، تجربی و انیمیشن خبر داد.

جشنواره سینما

به گزارش سینما فستیوال ، علیرضا قاسمی دبیر و بنیانگذار نخستین «جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام» در نشست رسانه‌ای این جشنواره که ۲۳ فروردین ماه در دانشگاه هنر برگزار شد ، با اشاره به اینکه تنها در سه کشور ایتالیا، امریکا و استرالیا جشنواره‌ی فیلم‌های بی‌کلام برگزار می‌شود، درباره‌ی ایجاد چنین جشنواره‌ای گفت: در ایران جشنواره‌های بسیاری با عنوان‌های مختلف و درباره‌ی فیلم کوتاه و بلند ایجاد می‌شود اما همواره جای جشنواره‌ای برای فیلم‌های‌ بی‌کلام خالی‌ بود ، بنابراین تصمیم گرفتیم این جشنواره را که ابتدا یک پروژه‌ی کوتاه دانشگاهی بود ، گسترش دهیم . در ابتدای انتشار فراخوان جشنواره هم اصلاً احساس نمی‌کردیم که با این حجم آثار ، آن هم با کیفیت بالا مواجه شویم .

دبیر نخستین جشنواره فیلم بی‌کلام تهران ادامه داد: ۸۵۰ فیلم در بخش ملی به دبیرخانه‌ی جشنواره رسیده است که ۷۵۰ اثر فیلم کوتاه و ۱۰۰ اثر هم از فیلم‌ها‌ی نیمه‌بلند هستند که در چهار بخش مستند، داستانی، انیمیشن و تجربی تقسیم‌بندی شده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه هیات انتخاب را محمد حدادی ، مرتضی گلکار ، نجاران و کاوه قهرمان تشکیل می‌دادند ، گفت : با توجه به حجم زیاد آثار رسیده ، این هیات با تأخیر یک ماهه نهایتاً ۴۵ اثر را برای بخش مسابقه انتخاب کرد.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره از یازدهم تا هجدهم اردیبهشت‌ماه در تالار فارابی دانشکده‌ی هنر برگزار خواهد شد و مراسم اختتامیه نیز در روز پایانی برگزار می‌شود.

دبیر نخستین جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام تهران درباره‌ی جوایز این جشنواره نیز توضیح داد: ۱۱ جایزه در بخش ملی خواهیم داشت که چهار جایزه به بهترین‌ها در چهار بخش مستند، داستانی، تجربی و انیمیشن است. همچنین چهار جایزه به بهترین کارگردانی، تدوین، تصویر و فیلمنامه و در نهایت سه جایزه هم به بهترین صدا، فیلم و جایزه‌ی ویژه هیئت داوران اهدا خواهد شد.

قاسمی، از جمله برنامه‌های جنبی جشنواره را برگزاری نمایشگاه کتاب‌هایی با موضوع سینما عنوان کرد و افزود: قصد داشتیم در این دوره از جشنواره مراسم تجلیل از بهترین‌های صدا در سینمای ایران را برگزار کنیم که به دلیل هماهنگ نشدن برنامه این مراسم برگزار نخواهد شد.

او در پاسخ به سؤالی درباره‌ی هزینه‌های جشنواره ، ضمن اعلام خبر حمایت شهرداری تهران در روزهای آینده ، از دکتر شهریور (معاونت فرهنگی اجتماعی استاندار تهران) و دکتر ظفری (مدیر روابط عمومی و بین‌الملل مرکز ارتباطات شهرداری تهران) و سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد (رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) برای حمایت‌های بی‌دریغشان قدردانی کرد و گفت : تا به حال تمامی هزینه‌ی جشنواره ۲۰۰ میلیون ریال بوده است که ۱۰۰ میلیون ریال آن هم توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پرداخت شده که جای‌ تشکر فراوان دارد .

قاسمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره‌ی اعمال سانسورهای برخی فیلم‌ها، توضیح داد : از میان تمامی آثار رسیده در بخش بین‌الملل ، تنها ۱۰ اثر قابلیت شرکت در جشنواره را داشت که به دلیل مشکلات سانسوری از جشنواره کنار گذشته شده و باقی آثار هیچ بخشی سانسور ندارند .

دبیر نخستین جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام تهران ادامه داد : در راستای آشنایی بیشتر مخاطبان با جریان فیلمسازی صامت در تاریخ سینما ، دبیرخانه‌ی‌ جشنواره در صدد است هر ساله به مدت یک هفته پیش از شروع ایام برگزاری جشنواره، هفته‌ی‌ فیلم صامت را با نمایش آثار درخشان صامت تاریخ سینما برگزار کند.

قاسمی همچنین گفت: هفته‌ی فیلم صامت از روز یکشنبه ۲۲ فروردین آغاز شده و تا پنجشنبه (۲۶ فروردین)‌ به مدت پنج روز در سه سانس از ساعت ۱۳ الی ۱۹ پذیرای عموم علاقه‌مندان است . تمرکز اکران‌های این دوره، علاوه بر آثار ویکتور شوستروم ، بر آثار کارگردانانی چون یاسوهیرو اوزو ، فریتس لانگ ، موریس اشتیلر ، کارل تئودور درایر ، رابرت وینه و کارل هاینتس مارتین است . همچنین در این رویداد فرهنگی-هنری ، فیلم‌های کوتاه سینمای آوانگارد و تجربی نیز به نمایش درمی‌آید .

در ادامه این نشست امین صامتی دبیر بخش بین‌الملل جشنواره‌ی فیلم بی‌کلام تهران، گفت : در این بخش هزار و ۴۶۶ اثر به دبیرخانه‌ی جشنواره رسیده که بیشترین آثار از کشورهای آمریکا (۱۷۱ فیلم)، هند (۷۶ اثر)، انگلستان (۷۲ فیلم)، ترکیه (۶۹ اثر) فرانسه و ایتالیا (هرکدام ۶۶) اثر است .

او در تقسیم بندی فیلم‌ها در بخش‌های مختلف نیز توضیح داد : از میان این آثار ۷۰۲ فیلم داستانی ، ۵۳۰ اثر تجربی ، ۳۳۰ فیلم انیمیشن و ۱۲۸ اثر نیز مستند هستند که البته برخی آثار در دو بخش حضور دارند. از میان این آثار ۷۰ فیلم به بخش مسابقه راه یافته‌اند که فرانسه با ۹ فیلم، اسپانیا هشت اثر و آلمان و انگلیس هر کدام با پنج اثر بیشترین فیلم‌ها را در بخش رقابتی دارند.

دبیر بخش بین‌الملل جشنواره فیلم بی‌کلام تهران درباره‌ی جوایز این بخش نیز گفت: در این بخش هشت تندیس اهدا می‌شود که چهار تندیس در بخش‌های مستند ، داستانی ، تجربی و انیمیشن است و چهار تندیس دیگر در بخش تصویر، تدوین ، کارگردانی و جایزه‌ی ویژه اهدا خواهد شد .

وی همچنین خبر داد: هایده صفی‌یاری (تدوینگر) ، محمود کلاری (فیلمبردار) ، کامران شیردل (کارگردان) ، فاطمه معتمد آریا (بازیگر) و دیانا پولان (نایب رئیس بخش مطالعات فیلم دانشگاه نیویورک) ، پنج داور بخش بین‌الملل جشنواره هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *