جایزه دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا در دستان “جین فوندا”

«جین فوندا» چهل و دومین جایزه دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا را در سالن دالبی تئاتر لس‌آنجلس دریافت کرد.

jean fonda

به گزارش سینما فستیوال، «جین فوندا» بازیگر سرشناس هالیوودی پنجشبه شب طی مراسمی در سالن دالبی تئاتر لس آنجلس و در حضور ستارگان هالیوودی چون «مریل استریپ»،«سلی فیلد» و «سندرا بولاک» برگزار شد،جایزه دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا را از دستان «مایکل داگلاس» دریافت کرد.

جین فوندا پس از دریافت این جایزه سینمایی عنوان کرد از این که نام یک زن دیگر را به فهرست تقدیر شونگان موسسه فیلم آمریکا اضافه شد، بسیار خوشحالم.

«جین سیمور فوندا» متولد 12 دسامبر 1937 در نیویورک در اولین نقش سینمایی خود در فیلم «داستان بلند» با آنتونی پرکینز هم‌بازی شد، اما موفقیت فیلم وسترن «کت بالو» موجب شد تا او یک شبه ره صد ساله را بپیماید.

او توانست در فیلم «تعقیب» با بزرگان سینمای آن دوران از جمله مارلون براندو و رابرت ردفورد هم‌بازی شود. دیگر جین به یک بازیگر توانا و قدرتمند بدل گشته بود و چشم کارگردانان بزرگ به دنبال او بود تا بتوانند او را در فیلم خود صاحب نقش کنند.

فوندا در فیلم «آنها به اسب‌ها شلیک می‌کنند» با بازی درخشان خود این فیلم را برای همیشه جزو یکی از آثار به یادماندنی سینما تبدیل کرد.

وی در سال 1967 وارد فعالیت‌های سیاسی شد و به جمع مخالفان رییس جمهور آمریکا پیوست و با مخالفت شدید با جنگ ویتنام در تظاهرات ضد جنگ شرکت کرد.

جین فوندا در سال‌های 1971 برای فیلم «کلوت» و در سال 1978 برای فیلم «بازگشت به خانه» دو بار برنده جایزه اسکار شد.

وی در سال 1995 توسط مجله انگلیسی«امپایر» به عنوان سی‌ودومین بازیگر برتر همه دوران انتخاب شد و در سال 1994 به عنوان سفیر صلح از طرف سازمان ملل معرفی شد.

«فوندا» قدم بر جای پای پدرش «هنری فوندا» گذاشت که در سال 1978 موفق به کسب جایزه دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا شده بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *