جایزه افتخاری جشنواره لوکارنو برای «آنیس واردا»

«آنیس واردا» کارگردان صاحب نام یونانی- فرانسوی ماه آینده و در جریان شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو با دریافت جایزه یوزپلنگ افتخاری مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو که از ماه آینده آغاز به کار خواهد کرد علاوه بر نمایش مجموعه آثار «آنیس واردا» کارگردان سرشناس فرانسوی، از این سینماگر با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی تقدیر می‌کند تا وی دو مین زنی باشد که موفق به دریافت این جایزه سینمایی می‌شود.

«آنیس واردا» 86 ساله اولین فیلم بلند خود را در سال 1955 با نام «نقطه کوتاه» ساخت. «سواحل آنیس» آخرین ساخته اوست که جایزه بهترین اثر مستند جوایز سزار را کسب کرد و در سال 2011 به‌جهت خدماتش در عرصه فرهنگ و هنر فرانسه، به مقام لژیون دونور رسید

وی در سال 1964 جایزه سینمایی «لوئی دلوک» را کسب کرد، در سال 1992 نامزد نخل طلای کن بود، در سال 1985 شیر طلای ونیز را برد و در سال 1965 خرس نقره‌ای جشنواره برلین را به‌دست‌ آورد.

این کارگردان زن مستقل فرانسوی از کارگردانان اصلی موج نوی سینمای فرانسه و یکی از بازماندگان این مکتب است که آثار او از جمله فیلم‌ها و عکس‌هایش با شیوه تجربی متمایز، عمدتاً بر مستندهای واقع‌گرا، مسئله فمینیست و موضوعات اجتماعی متمرکز هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *