بزرگداشت “راجر ایبرت” در کن با نمایش مستند

‌شصت‌وهفتمین جشنواره فیلم کن با نمایش مستندی درباره «راجر ایبرت»، یاد منتقد سرشناس سینمای جهان را گرامی می‌دارد.

به گزارش سینما فستیوال ، بزرگداشت مطرح ترین  منتقدین سینمای جهان در جشنواره فیلم کن به روی پرده خواهد رفت . از همین رو مستند «خود زندگی» ساخته «استیو جیمز» که براساس کتابی پرفروش با همین نام ساخته شده است امسال برای بزرگداشت «راجر ایبرت» به نمایش گذاشته می شود.

راجر ایبرت

«راجر ایبرت» در طول فعالیت سینمایی خود 35 بار در جشنواره بین‌المللی فیلم کن به عنوان منتقد سینمایی حضور یافت و حتی کتابی با عنوان «دو هفته در آفتاب نیمروز» را نیز در سال 1987 و همزمان با چهلمین دوره جشنواره کن درباره تجارب‌اش در این رویداد سینمایی منتشر کرد.

داستان زندگی «راجر ایبرت» در حالی بر روی پرده معتبرترین رویداد سینمایی جهان می‌رود که نظرات انتقادی وی در باب سینما گرچه بسیار بی‌پرده و رک بود، اما اهمیت بسیاری برای سینما دوستان و سینماگران در سراسر جهان داشت.

«ایبرت»، منتقد سرشناس آمریکایی که حضور فعالی در عرصه‌ نقد آثار تلویزیونی و سینمایی داشت، پس از نزاع با بیماری سرطان غده تیروئید در روز چهارم آوریل 2013 و در سن 70 سالگی بدرود حیات گفت.

ایبرت نخستین فردی بود که جایزه‌ی «پولیتزر» را برای نقد فیلم از آن خود کرد. او منتقد شناخته شده‌ای بود که با آثار ماندگار «فدریکو فلینی» و «اورسن ولز» بزرگ شد.

ایبرت فیلم «همشهری کین» را مهم‌ترین، اما نه بهترین فیلم تاریخ سینما می‌دانست و در طول عمر حرفه‌ای خود بیش از 15 کتاب با موضوعات مختلف از جمله نقد آثار «مارتین اسکورسیزی» به نگارش درآورد که «بیدار در تاریکی» از معروفترین آنهاست. کتاب دوم دربردارنده‌ مجموعه‌ای از نقدهای منفی او محسوب می‌شود.

شصت‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم کن ۱۴ تا ۲۵ مه (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) برگزار می‌شود و بخش هفته منتقدین نیز در فاصله زمانی بین ۱۵ تا ۲۳ می ، خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *