برندگان این دوره جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا)، یکشنبه شب در مراسمی در اپراخانه سلطنتی لندن معرفی شدند.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، فهرست برندگان جوایز شصت و نهمین دوره بفتا ۲۰۱۶ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “بازگشته”
دیگر نامزدها: “کسری بزرگ”، “پل جاسوس‌ها”، “کارول”، “مرکز توجه”

بهترین کارگردان: آلخاندرو گونزالس ایناریتو، “بازگشته”
دیگر نامزدها: آدام مکی، “کسری بزرگ” / استیون اسپیلبرگ، “پل جاسوس‌ها” / تاد هینز، “کارول” / ریدلی اسکات “مریخی”

بهترین بازیگر مرد: لئوناردو دی‌کاپریو، “بازگشته”
دیگر نامزدها: برایان کرنستن، “ترومبو” / ادی ردمین، “دختر دانمارکی” / مت دیمن، “مریخی” / میشائل (مایکل) فاسبندر، “استیو جابز”

بهترین بازیگر زن: بری لارسن، “اتاق”
دیگر نامزدها: آلیسیا ویکاندر، “دختر دانمارکی” / کیت بلانشت، “کارول” / مگی اسمیت، “بانوی در ون” / سیرشا رونان، “بروکلین”

بهترین بازیگر مرد مکمل: مارک رایلنس، “پل جاسوس‌ها”
دیگر نامزدها: بنیسیو دل تورو، “قاتل حرفه‌ای” (Sicario) / کریستین بیل، “کسری بزرگ” / ایدریس البا، “جانوران بدون کشور” / مارک روفالو، “مرکز توجه”

بهترین بازیگر زن مکمل: کیت وینسلت، “استیو جابز”
دیگر نامزدها: آلیسیا ویکاندر، “اکس ماکینا” / جنیفر جیسن لی، “هشت نفرت‌انگیز” / جولی واترز، “بروکلین” / رونی مارا، “کارول”

بهترین فیلم بریتانیایی: “بروکلین”
دیگر نامزدها: “۴۵ سال”، “ایمی”، “دختر دانمارکی”، “خرچنگ”

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: ناجی ابو نوار (نویسنده/کارگردان)، رابرت لویید (تهیه‌کننده)، “ذئب”
دیگر نامزدها: الکس گارلند (کارگردان)، “اکس ماکینا” / دبی تاکر گرین (نویسنده/کارگردان)، “Second Coming” / شان مک‌آلیستر (کارگردان/تهیه کننده)، الهام شاکری‌فر (تهیه‌کننده)، “یک داستان عاشقانه سوری” / استفن فینگلتن (نویسنده/کارگردان)، ” The Survivalist “

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: “قصه‌های وحشی”، دامیان زیفرون
دیگر نامزدها: “آدمکش”، هو سیائو-سین / “فورس ماژور”، روبن اوستلند / “ذئب”، ناجی ابو نوار / “تیمبوکتو”، عبدالرحمان سیساکو

بهترین مستند: “ایمی”، آصف کاپادیا و جیمز گی-ریس
دیگر نامزدها: “سرزمین کارتل”، “نام من را ملاله گذاشت”، “به من گوش کن مارلون”، “شرپا”

بهترین فیلم انیمیشن: “پشت رو”، پیت داکتر
دیگر نامزدها: “مینیون‌ها”، “فیلم شان گوسفنده”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “مرکز توجه”، تام مکارتی و جاش سینگر
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، مت چارمن و ایتن و جوئل کوئن / “اکس ماکینا”، الکس گارلند / “هشت نفرت‌انگیز”، کوئنتین تارانتینو / “پشت رو”، جاش کولی، پی داکتر، مگ لوفو

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “کسری بزرگ” چارلز راندولف، آدام مکی
دیگر نامزدها: “بروکلین”، نیک هورنبی / “کارول”، فیلیس ناجی / “اتاق”، اما داناهی / “استیو جابز”، آرون سورکین

بهترین فیلمبرداری: “بازگشته”، امانوئل لوبزکی
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، یانوش کامینسکی / “کارول”، ادوارد لاخمان / “مکس دیوانه: جاده خشم”، جان سیل / “قاتل حرفه‌ای”، راجر دیکنز

بهترین موسیقی: “هشت نفرت‌انگیز”، انیو موریکونه
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، تامس نیومن / “بازگشته”، ریوئیچی ساکاموتو، کارستن نیکلای / “قاتل حرفه‌ای”، یوهان یوهانسون / “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، جان ویلیامز

بهترین تدوین: “مکس دیوانه: جاده خشم”، مارگارت سیسکل
دیگر نامزدها: “کسری بزرگ”، هنک کوروین / “پل جاسوس‌ها”، مایکل کان / “مریخی”، پی‌یترو اسکالیا / “بازگشته”، استفن میریون

بهترین طراحی صحنه: “مکس دیوانه: جاده خشم”، کالین گیبسن، لیسا تامپسن
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، آدام استاکهاوزن، رنا دینگلو / “کارول”، جودی بکر، هدر لوفلر / “مریخی”، آرتور مکس، سلیا بوباک / “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، ریک کارتر، دارن گیلفورد، لی سندیلز

بهترین چهره‌پردازی و مو: “مکس دیوانه: جاده خشم”، لسلی فاندروالت ، دامین مارتین
دیگر نامزدها: “بروکلین”، مورنا فرگوسن، لورن گلین / “کارول”، جری دیکارلو / “دختر دانمارکی”، جان سئول / “بازگشته”، سیان گریگ، دانکن جارمن، رابرت پاندینی

بهترین طراحی لباس: “مکس دیوانه: جاده خشم”، جنی بیون
دیگر نامزدها: “بروکلین”، اودیل دیکس-میرو / “کارول”، سندی پوئل / “دختر دانمارکی”، پاکو دلگادو

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”، راجر گویت، پاتریک توباخ، نیل اسکانلان، کریس کوربولد
دیگر نامزدها: “انت-من”، “اکس ماکینا”، “مکس دیوانه: جاده خشم”، “مریخی”

بهترین صدا: “بازگشته”، لان بندر، کریس دوستردیک، مارتین ارناندس، فرانک ای. مونتانو، جان تیلور، رندی توم
دیگر نامزدها: “پل جاسوس‌ها”، “مکس دیوانه: جاده خشم”، “مریخی”، “جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود”

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: “اپراتور”
دیگر نامزدها: “ٰفیل”، “Mining Poems or Odes”، “Over”، “ساموئل-۶۱۳”

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: “ادموند”
دیگر نامزدها: “Manoman”، “مَطلَع”

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): جان بویگا
دیگر نامزدها: بل پولی، بری لارسن، داکوتا جانسن، تارون اجرتن