برنامه کن 2014 + 30 فيلم جدید

30 فيلم به برنامه کن 2014 اضافه شد .

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، مديران فستيوال کن 30 فيلم  را به برنامه از قبل اعلام شده اين جشنواره که دوره جديد آن از 24 ارديبهشت تا 4 خرداد برگزار مي شود، اضافه کرده اند. از اسامي اضافه شده فقط يک فيلم به بخش نوعي نگاه  که مسابقه اي است و جايزه اي را در بر دارد. افزوده شده و بقيه به بخش هاي ويژه و غير مسابقه اي راه يافته اند.

تنها فيلم جديد راه يافته به نوعي نگاه که مي تواند در مسير فتح جايزه آن قرار گيرد «سگ سفيد» نام دارد که کار کورنل موندروکزو است. ساير فيلم ها که کار جديد آندره تچين فرانسوي به نام Lhomme quon aimat Trop و همچنين جرومينو از توني گاتليف و Elardor از پابلو فندريک را هم در بر مي گيرند، به صورت ويژه و در بخش هاي غير مسابقه اي و فاقد جايزه به نمايش در خواهند آمد.

تعداد زيادي از فيلم هاي اضافه شده به برنامه امسال به بخش هاي کلاسيک و قديمي و برنامه هاي بازپخش فستيوال راه يافته اند. آنها آثاري هستند که بخش نگاه به گذشته سينما را کامل مي کنند و کارهاي قديمي و ارزشمند اين هنر هستند. در ميان کارهاي  قديمي که به مناسبت هاي مختلف در کن 2014 پخش مي شوند، مي توان به «هتل جاماييکا» کار تقريبا فراموش  شده الفرد هيچکاک، «مشتي دلار» از سرجيو لئونه، «خشم» ساخته وبرتو رو سه ليني، «Blind Chance» به کارگرداني کريستوف کيسلوفسکي، «آخرين مترو» از فرانسوا تروخو و «افق گمشده» از فرانک کاپرا اشاره کرد.

«پاريس، تگزاس» فيلم ابتکاري و معناگراي ويم وندرز آلماني که 30 سال پيش نخل طلاي کن را برد، به همين دليل امسال بازپخش مي شود و همين طور «5/8» فده ريکو فليني که در سال 1963 اکران شد و امسال نمايي از آن بر پوستر جشنواره خودنمايي مي کند. از اين طريق تجديد خاطره اي با اين فيلم هاي قديمي و پرطرفدار صورت مي پذيرد.
در قسمت موسوم به کلاسيک هاي کن، نسخه طولاني شده اي از فيلم مستند استيو جيمز درباره راجر ابرت منتقد معروف فيلم و سينما که دو سال پيش درگذشت، به نام «خود زندگي» پخش مي شود. پبشتر نيز اخباري در خصوص نمايش اين فيلم در کن منتشر شده بود اما اين اولين باري است که مديران فستيوال آن را رسما مي گويند.

يک هيات داوري تازه
از طرف ديگر بعد از اعلام تمامي اعضاي هيات ژوري جشنواره امسال مشخص شده که براي نخستين بار از سال 2009 به بعد در ميان اعضاي اين هيات اولويت و تعداد بيشتر با زنان است. اين هيات 9 نفره از 5 زن و 4 مرد شکل مي گيرد و رييس آن هم يک زن، جين کمپيون نيوزيلندي است. به اين ترتيب سران معتبرترين فستيوال فيلم جهان توانسته اند به اين خرده گيري قديمي برخي اهالي سينما که کن زنان را هميشه در درجه دوم اهميت قرار مي دهد ، ولو به طور موقتي پاسخ بدهند.

کمپيون تنها کارگردان زني است که طي 66 دوره قبلي برگزاري فستيوال توانسته جايزه اصلي نخل طلا را به دست آورد و اين کار  به سال 1993 با ارائه فيل «پيانو» انجام داد. ساير زنان حاضر در هيات داوران سوفيا کاپولا کارگردان آمريکايي و ليلا حاتمي، کارول بوکه و ژئون دويئون بازيگران سينماي ايران، فرانسه و کره جنوبي هستند. مردان حاضر در هيات ژوري نيز ويلم دافو بازيگر آمريکايي، گابريل گارسيا برنال بازيگر و کارگردان مکزيکي،جي ژانگ که کارگردان چيني و نيکولاس ويندينگ رفين کارگردان دانمارکي هستند.
با اين حال بعد از جرح و تعديل ها و تغييرات صورت گرفته نيز فقط دو فيلم از 18 فيلم حاضر در کن امسال ساخته کارگردانان زن هستند. آنها «Still The Water» از نائومي کاواسه ژاپني و «Le Meraviglie» از اليس رورواچر ايتاليايي هستند.

منبع: The Wrap

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *