برنامه روز چهارم جشنواره بین المللی فجر

˝ماجراجویان برف˝، ˝اشتراک˝، ˝معلم˝، ˝مزارشریف˝، ˝تالار جیمی˝ در چهارمین روز از سی‌ و‌ سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سه شنبه هشتم اردیبهشت ماه در پردیس ملت نمایش داده می‌شوند.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، در چهارمین روز از برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره، ۵ فیلم از سه بخش رقابتی در “پردیس ملت” به نمایش در می‌آیند.

“ماجراجویان برف” به کارگردانی فرخ حاجی حافظ اوغلو از بخش سینمای سعادت ساعت ۱۷در سالن ملت ۴، “اشتراک” ساخته ماکونوشینوزاکی از بخش سینما سعادت ساعت ۲۰ در سالن ملت ۴، “معلم” به کارگردانی نصر سعیدوف از بخش جلوه‌گاه شرق ساعت ۱۵ در سالن ملت ۲ و “مزارشریف” به کارگردانی عبدالحسین برزیده ساعت ۱۸ در سالن ملت۲ و “تالار جیمی” به کارگردانی کن لوچ ساعت ۲۱ سالن ملت ۲ نمایش داده می‌شوند.

“تالار جیمی”؛ فیلمی از کارگردان رکورددار کن

“تالار جیمی” تولید مشترک بریتانیا، ایرلند و فرانسه، آخرین ساخته فیلمساز انگلیسی، کن لوچ است که برای چهاردهمین بار با پل لاورتی همکار فیلمنامه‌نویس خود کار کرده است. داستان فیلم “تالار جیمی” در باره جیمی گرالتن است که درصدد ساختن یک تالار اپرا در بحبوحه جنگ داخلی بر می‌آید. پس از ساخته شدن تالار و اجرای چندین برنامه در آن، تالار به شهرت می‌رسد، اما این شهرت به مذاق کلیسا و سیاستمداران خوش نمی‌آید و به همین دلیل دائم جیمی را تحت فشار می‌گذارند تا خود از کشور بگریزد و تالار را نیز ببندد.

فیلم جدید لوچ با بازی بری وارد، سیمون کربی، جیم نورتن، اندرو اسکات، فرانسیس مگی و… پیامدهای جنگ داخلی ایرلند در فاصله سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۳ را مورد توجه قرار می‌دهد و درباره مردی است که یک دهه بعد به خانه بازمی‌گردد، جایی که اختلافات ناشی از جنگ همچنان نمود دارد.

لوچ در سال ۱۹۹۰ برای “دستور کار پنهان” و در ۱۹۹۳ برای “بارش سنگ‌ها” جایزه هیئت داوران کن را برد و در ۲۰۰۶ برای “باد بر مرغزار می‌وزد” جایزه نخل طلا را دریافت کرد. او سال ۲۰۱۲ هم با “سهم فرشتگان” جایزه هیئت داوران این جشنواره را گرفت.

“ماجراجویان برف”؛ نماینده‌ای از سینمای ترکیه در سینمای سعادت

“ماجراجویان برف” اولین ساخته بلند سینمایی فرخ حاجی حافظ اوغلو در مقام کارگردان است که چندی پیش در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۵ شرکت داده شد و همچنین نامزد دریافت خرس بلورین بهترین فیلم از جشنواره Generation Kplus بود.

این فیلم حاضر در بخش رقابتی سینمای سعادت (جهان) محصولی از سینمای ترکیه است که در ۹۰ دقیقه حال و هوای کودکان ۱۲-۱۳ ساله‌ای را به تصویر می‌کشد که در کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ بی‌اعتنا به فضای وهم آلود این کودتا مشغول بازی هستند و نمی‌دانند که به‌زودی زندگی و مسئولیت‌هایش، آن‌ها و دنیای معصوم کودکیشان را هم درگیر می‌کند و شتابزده آن‌ها را به دنیای بزرگسالی هل می‌دهد.

در ماجراجویان برف طا‌ها تگین ازدمیر، یاکوب ازگور کورتال، عمر اولوک به ایفای نقش‌می‌پردازند.

“مزار شریف”؛ نگاهی نو به مقوله دیپلمات‌ها

“مزار شریف” عنوان تازه‌ترین فیلم حسن برزیده است که برای نخستین بار در سی و سومین جشنواره فیلم فجر اکران شد. این‌بار اما با حضوری تازه در بین‌الملل این جشنواره در رقابت با ۱۳ فیم دیگر بخش جلوه‌گاه شرق سنجیده می‌شود. “مزار شریف” که روایت ربوده شدن چند دیپلمات ایرانی در کنسولگری افغانستان است، برای اولین بار به چنین سوژه‌ای پس از سال‌ها از وقوع آن می‌پردازد.

حسین یاری ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی این فیلم است و در کنار او مهتاب کرامتی به عنوان بازیگر نقش اول زن به ایفای نقش می‌پردازد.

مسعود رایگان، علی عطایی، رضا عزیزی، مسعود سخایی، مهدی آگاهی، عمار تفتی، ابراهیم برزیده، پدرام یوسفی، محمد آقامحمدی، امیرحسین فتحی، حسین باشه آهنگر و عباس حبیبی دیگر بازیگران “مزار شریف” محصول حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هستند.

رونمایی از “معلم” با بازی مهناز افشار در جشنواره فیلم فجر

در کنار فیلم‌های ایرانی و خارجی حاضر در بخش جلوه‌گاه جشنواره سی و سوم فیلم فجر، علاوه بر “نبات” محصولی از کشور آذربایجان که از بازی فاطمه معتمدآریا به عنوان بازیگری ایرانی بهره برده است، در “معلم” به کارگردانی ناصر سعیدوف محصول کشور تاجیکستان نیز شاهد حضوربازیگری ایرانی هستیم.

مهناز افشار یکی از نقش‌های اصلی “معلم” را بازی می‌کند و مرات اوریپف، عبدالکریم مشربف، فریدونشو رحمت الله اف از دیگر بازیگران آن هستند.

“معلم” داستان زندگی یک معلم و فرزندانش را در روزگار بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی روایت می‌کند. بار روایی اصلی فیلم هم بر دوش پدر داستان و فراق یکی از پسرانش است.

روایت‌هایی از فاجعهٔ سونامی در “اشتراک”

دیگر فیلم حاضر در بخش سینمای سعادت (جهان) اشتراک محصولی از ژاپن به کارگردانی ماکوتو شینوزاکی است که “اوکایری” اولین فیلم بلند وی، جایزه‌های بسیاری از جمله جایزه ولفگانگ اشتادت را از آن خود کرده است. شینوزاکی ساخت چند فیلم بلند و شمار زیادی مستند‌، فیلم‌ کوتاه و برنامه تلویزیونی را در کارنامه دارد.

در “اشتراک” کینو یامادا، آسوکا هینوی، ریودای تاکاهاشی، توموکی کیمورا، کومی هیودو بازی می‌کنند و درباره ایکو روان‌شناسی محقق در توکیو است که ادعا می‌کند تحقیقاتش روی مردم نشان می‌دهد که آن‌ها فاجعهٔ سونامی سال ۲۰۱۱ را در خواب دیده‌اند. فاجعه‌ای که او در آن نامزد خود را ازدست داده است. در همین اثناء، کارو، دانشجویی جوان، در اجرای نمایشی شرکت می‌کند که قرار است با فاجعهٔ فوکوشیما سر و کار داشته باشد. بعد از اینکه شروع به تمرین نمایش می‌کند، خواب‌های عجیبی می‌بیند که در آن او مادر کودک خردسالی است که در حادثه سونامی می‌میرد. کارو به دیدار ایکو می‌رود تا در مورد خواب‌هایش به او اقرار کند…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *