بزرگداشت زوان قوکاسیان در خانه هنرمندان

دوشنبه ۷ اردیبهشت  نکوداشت زاون قوکاسیان، کارگردان، منتقد و مدرس سینما در خانه ی هنرمندان برگزار می شود .

مراسم بزرگداشت زاون قوکاسیان

به گزارش سینما فستیوال ، در این مراسم ابتدا دو فیلم کمتر دیده شده از زاون قوکاسیان با نام «تجلی هنر و ایمان» از مجموعه ادیان توحیدی به نمایش در می‌آید و سپس ناصر فکوهی، محمدرضا اصلانی و سیدمحسن هاشمی تهیه کننده فیلم درباره نقش اقلیت‌های مذهبی در هنر ایران، زندگی و فعالیت‌های زاون قوکاسیان و پروژه ادیان توحیدی سخن خواهند گفت.

زاون قوکاسیان در سال ۱۳۲۹ در اصفهان به دنیا آمد. وی سال ۱۳۵۰ فیلمسازی آماتوری را با فیلم‌های ۸ م. م در سینمای آزاد آغاز کرد و مدتی سرپرست سینمای آزاد اصفهان بود. قوکاسیان به عنوان مدرس در دانشگاه‌های سوره تهران و سپهر اصفهان مشغول به تدریس سینما بود. از فعالیت‌های او می‌توان به نشر کتاب‌های سینمایی اشاره کرد.

اولین کتاب او در حوزه سینما در سال ۱۳۵۰ منتشر شد که درباره فیلم «چشمه» ساخته آربی آوانسیان بود. نوشتن کتابی درباره یک فیلم تا آن زمان در سینمای ایران سابقه نداشت. قوکاسیان در چند دوره از جشنواره‌های سینمایی در ایران، اتریش و ارمنستان جزو هیئت داوران بود. او هم‌چنین مسئولیت دبیر هنری جشنواره فیلم کوتاه فیلم حسنات را نیز بر عهده داشت . زاون قوکاسیان به دلیل عوارض ناشی از سرطان معده به مدت چهار ماه در بیمارستانی در وین تحت درمان بود و اوایل بهمن ماه ۱۳۹۳ به ایران بازگشت، و سرانجام ظهر اول اسفند ماه ۱۳۹۳ در سن ۶۴ سالگی در منزلش در شهر اصفهان درگذشت.

نکوداشت زاون قوکاسیان دوشنبه ۷ اردیبهشت ساعت ۱۷ در تالار استاد ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *