بررسی سینمای معاصر ترکیه در بخش بین‌الملل جشنواره فجر

فهرست نهایی فیلم‌های انتخاب شده برای نمایش در بخش سینمای ترکیه و مهمانان این کشور در سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در حال آماده سازی نهایی است.

سینما فستیوال

 به گزارش سینما فستیوال ، هر سال در جشنواره بین المللی فیلم فجر سینمای یک کشور مورد واکاوی قرار می‌گیرد و امسال این جشنواره، به بررسی سینمای معاصر ترکیه با عنوان «چشم انداز سینمای ترکیه» می‌پردازد.
طبق پیش بینی‌های صورت گرفته بین ۷ تا ۱۰ فیلم از سینمای ترکیه در جشنواره بین المللی فیلم فجر نمایش داده خواهد شد. تمام فیلم‌های انتخابی، تولید سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ است که با حضور سازندگان فیلم‌ها، منتقدان و کارشناسان سینمای ایران، سینمای ترکیه و متخصصان و صاحب نظران سینمای بین الملل مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.
این فیلم‌ها در دو پنل با عنوان «جایگاه سینمای ترکیه و ایران در جهان و جهان اسلام» و «وجوه اشتراک و افتراق سینمای ترکیه و ایران» در قالب یک گردهمایی با حضور سینماگران ایران و ترکیه بررسی خواهند شد.
برای آشنایی بیشتر با سینمای ترکیه یک کتاب و یک نشریه در مورد سینمای ترکیه در حال آماده سازی است که این کتاب با عنوان «یادداشت‌هایی بر سینمای ترکیه» در طول جشنواره ارائه خواهد شد. کتاب «یادداشت‌هایی بر سینمای ترکیه» نوشته نیلگون آبیسل است که عبدالحسین لاله آن را ترجمه کرده و اکنون در مراحل فنی قرار دارد.
چهار مقاله، عمده محتوای این کتاب را تشکیل می‌دهند، در مقاله اول، تاریخ سینمای ترکیه از ابتدای ورود سینمای ترکیه تا دهه ۸۰ بررسی شده است. مقاله دوم، به مفهوم خانواده در سینمای ترکیه پرداخته و نقش خانواده را از جنبه‌های مثبت و منفی تحلیل کرده است. مقاله سوم، در مورد نحوه تولید و گرایش سینمای ترکیه، استقبال مخاطبان از آن و گیشه سینمایی است. مقاله چهارم، مفهوم گسترده‌تری را مدنظر قرار داده و اینکه سینما چه جهانی را پیش روی انسان قرار داده را بررسی کرده است.
همچنین مجله‌ای پیرامون سینمای ترکیه مدون شده که این مجله به غیر از معرفی سینماگران ترکیه، حاوی یادداشت‌هایی در مورد سینمای این کشور است.
بخش بین الملل سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ اردیبهشت ماه در تهران برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *