برتران تاورنیه ، برنده جایزه شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز

برتران تاورنیه به خاطر فیلم‌های انسانی چون “یکشنبه در بیرون شهر”، “Round Midnight” و “در مه الکتریکی” شهرت دارد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، آلبرتو باربرا مدیر هنری جشنواره فیلم ونیز از او به عنوان “یک چهره شاخص در سینمای فرانسه” یاد کرد.

سینماگر ۷۳ ساله همچنین رئیس افتخاری بخش کلاسیک‌های ونیز دوره بعدی جشنواره ونیز خواهد بود که به نمایش مجموعه‌ای از فیلم‌های نادر، فراموش‌شده یا دست‌کم‌گرفته‌شده اختصاص دارد. تاورنیه که کار خود را به عنوان یک منتقد فیلم شروع کرد، فیلم‌های این بخش را معرفی می‌کند.

او تاکنون دو فیلم در بخش مسابقه جشنواره ونیز داشته است: “Round Midnight” در ۱۹۸۶ (که برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی و نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد برای دکستر گوردون شد) و فیلم کارآگاهی “ال. ۶۲۷” در ۱۹۹۲٫

تاورنیه برای “ساعت‌ساز سن پل” (۱۹۷۴) اولین فیلم بلند داستانی خود که از روی رمانی نوشته ژرژ سیمنون نویسنده نوآر فرانسوی ساخته شد، جایزه خرس نقره‌ای ویژه داوران جشنواره برلین را دریافت کرد و در ۱۹۹۵ برای فیلم کارآگاهی “طعمه تازه” برنده جایزه خرس طلای این جشنواره شد. تاورنیه در ۱۹۸۴ نیز برای درام خانوادگی “یکشنبه در بیرون شهر” جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن را برد.

“قاضی و قاتل”، “زندگی و دیگر هیچ” و “پرنسس مونپانسیه” از دیگر ساخته‌های اوست.

تاورنیه این روزها در حال تهیه و کارگردانی فیلمی مستند است که سینمای فرانسه را از دهه ۱۹۳۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰ مورد کندوکار قرار می‌دهد. این مستند “سفر به قلب سینمای فرانسه” نام دارد و با الهام از دو از مستند “سفر شخصی از میان فیلم‌های آمریکایی” (۱۹۹۵) و “سفر من به سینمای ایتالیا” (۱۹۹۹) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی ساخته می‌شود. این مستند سال ۲۰۱۶ در قالب یک فیلم سه ساعته به نمایش درمی‌آید.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *