داریوش مهرجویی در سراشیبی فراموشی

سینما فستیوال

داریوش مهرجویی که زمانی از بهترین های سینمای ایران بود، امروزش را در دورانی می گذراند که نه تنها دیگر محبوبیتش در بین مردم از دست داده است بلکه همه از او و فیلم هایش شکایت دارند.

کارگردان فیلم “هامون” که روزی موج نوی سینما را وارد ایران کرد، امروز گویا تاریخ مصرف اش به پایان رسیده و هر چه از انقضایش می گذرد، بیشتر ترشیده می شود. مهرجویی دیروز که اسمش باعث رونق گیشه می شد، امروز در دورانی به سر می برد که در گیشه های سینما مضحکه مسئولان سینمایی و مردم شده است و برای فیلمش کوچکترین ارزشی قائل نیستند. بعد از کف و سوت هایی که در حین نمایش فیلم “اشباح” در سینما شاهد بودیم، مردم دیگر حتی حاضر نیستند، مجانی بلیت فیلمش را بگیرند و به تماشای آن بنشینند.

حال مهرجویی بد است، خیلی بد… و همه از او شاکی اند که چرا با این اوضاع اصراری به فیلم ساختن دارد؟!

بت مهرجویی در فیلم “نارنجی پوش” در واقع فرو ریخت ولی در آن زمان متاسفانه خیلی ها نپذیرفتند که شاید کارگردان محبوبشان گند بزند و همه گفتند مهرجویی است و الزاما فیلمش خوب است. بعد از آن نوبت به چه خوبه برگشتی رسید، طرفداران سینه چاک مهرجویی همچنان موضع خود را حفظ کردند و گفتند استاد کار سفارشی قبول کردند وگرنه از او بعید است چنین فیلمی بسازد. و همه این دلداری را به خود دادند که این وضع اتفاقی است. مگر می شود کارگردان “گاو” و حتی “میهمان مامان” اینطور سقوط کند و دغدغه اش آشغال و انرژی نهفته در سنگ ها شود. باز هم طرفداران مهرجویی سکوت کردند تا رسیدیم به جشنواره امسال. جشنواره ای که شاید م توانست بهترین فرصت باشد برای بازگشت این کارگردان ولی اتفاقی که نباید می افتاد، بدجوری افتاد…

کاش فیلمش به جشنواره نمی رسید، چه اصراری به فیلمسازی دارد. مهرجویی به مخاطب توهین می کند و چه و چه … همه بعد از دیدن فیلمش با یک علامت سوال بزرگ در ذهن خود این سوالات را مطرح می کردند.

متاسفانه مهرجویی محبوب دیروز، امروز دیگر در بین مردم کوچکترین محبوبیتی ندارد و بلیت فیلمش در کتار فیلم اولی ها تبدیل به بلیتی شده است که مخاطبان حاضر می شوند در صف های طویل فیلم نرگس آبیار ساعت ها بیاستند و از بلیت فیلم “اشباح” تنها استفاده ای که می کنند این است که تبدیل شده به کارت ورود و خروج به داخل سینما برای رفتن به wc!!!

این اتفاق در حالی می افتد که در بازار سیاه نیم ساعت مانده به شروع فیلم، بلیت فیلم مهرجویی از ۲۰۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان می رسد ولی هیچکس حاضر نیست حتی لحظه ای به تماشای فیلم ” اشباح” بنشیند و حتی بلیت هایی مجانی هم مشتری نداشته باشد.

واقعا از دیدن این اتفاق باید اشک ریخت ولی مهرجویی خودش این بلا را به سر خود آورد و حال باید بایستد  و به مخاطبان و طرفداران سابقش پاسخگو باشد که چرا فیلم می سازد و از سینمای ایران خداحافظی نمی کند؟!

 نسترن داوودی – سینما فستیوال

۶ دیدگاه

  1. کی گفته مهرجویی دیگه طرفدار نداره!!! مهرجویی هنوزم مهرجویی هامونه فقط سبک کاریشو عوض کرده. مهرجویی همیشه مهرجویی بزرگ می مونه.

  2. هامون جان گویا شما در دنیای دیگه ای سیر می کنی!!! مهرجویی با نارنجی پوش جواز مرگ خودشو صادر کرد. با اشباح دیگه رفت اون دنیا

  3. آقا اصلا قبول فیلم مهرجویی بد. اینو نمی فهمم چرا مردم تو سالن شلوغ می کنن. فرهنگ سینما رفتن ندارید خب آقا نرید!

  4. من اشباح رو دیدم. اولش داشت خوب پیش می رفت. با خودم گفتم مهرجویی داره رو پا می شه ولی آخرشو … مردم تو سالن فقط می خندیدن و مسخره ش می کردن.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *