اندکی با تاریخچه اسکار آشنا شوید

هشتاد و شش دوره از جوایز سینمایی اسکار می‌گذرد اما بسیاری داستان نامگذاری «اسکار» بر مشهورترین تندیس صنعت سینما را نمی‌دانند.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، ایده اهدای جایزه اسکار برای نخستین‌بار به سال ۱۹۲۷ باز می‌گردد که «سدریک گیبنز»، مدیر هنری وقت کمپانی «گلدین مایر»، شوالیه‌ای شمشیر به دست را طراحی کرد که روی یک حلقه فیلم ایستاده است و پس از آن «جرج استنلی» مجسمه‌ساز ساکن لس‌آنجلس به این شوالیه روی کاغذ، جانی سه بعدی بخشید و مشهورترین تندیس صنعت سینما خلق شد.

مجسمه اسکار نزدیک به ۳۴ سانتی‌متر بلندی و ۳ کیلو و ۸۵۰ گرم وزن دارد و حلقه فیلمی که شوالیه روی آن ایستاده ۵ پره دارد که بیانگر پنج صنف اصلی آکادمی یعنی هنرپیشگان، کارگردانان، تهیه‌کنندگان، تکنیسین‌ها و نویسندگان است.

با اینکه مجسمه اسکار به لحاظ ظاهر همچنان به اصل خود وفادار مانده، اما اندازه آن تا سال ۱۹۴۵ دستخوش تغییر و تحول بود تا آنکه استانداردی مشخص برای این مجسمه تعیین شد که از آن پس رعایت می‌شود.

از زمان برگزاری نخستین مراسم اسکار در ۱۶ مه سال ۱۹۲۹ در هتل «روزولت» هالیوود، تا کنون بیش از 2800 مجسمه اسکار اعطا شده است و هر ساله در ماه ژانویه کار ساخت و آماده‌سازی مجسمه‌های اسکار از سوی شرکت «آر. اس. اوونز» که در شیکاگو مستقر است، تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز می‌شود.

مجسمه اسکار در ابتدا نام مشخصی را به دوش نمی‌کشید و تا چند سال با نام جایزه قدردانی آکادمی شناخته می‌شد. در مورد انتخاب نام اسکار اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما داستانی که بیش از همه رایج است، به نخستین مواجهه «مارگارت هریک»، کتابدار وقت آکادمی با این مجسمه باز می‌گردد.

گفته می‌شود خانم هریک وقتی با این مجسمه روبرو می‌شود، با صدای بلند و هیجان‌زده اعلام می‌کند که او بسیار به عمویش که اسکار نام داشته، شباهت دارد.

آکادمی تازه در سال ۱۹۳۹ بود که حاضر به پذیرفتن نام «اسکار» برای این مجسمه شد. با این همه این نام تا پیش از آن در میان دست‌اندرکاران صنعت سینما جا افتاده بود.

مجسمه اسکار در سال‌های اولیه از برنز و با روکشی از طلا ساخته می‌شد اما پس از مدتی فلز برنز جای خود را به آلیاژ بریتانیوم داد که روی آن را روکشی از مس، نیکل، نقره و در نهایت طلای ۲۴ عیار می‌پوشاند.

به گزارش «دویچه‌وله»، در سال‌های جنگ جهانی دوم به دلیل کمبود فلز، مجسمه‌های اسکار از گچ‌ تولید شدند که روی آنها را رنگ می‌کردند. آکادمی پس از پایان جنگ، برندگان آن دوران را فراخواند تا اسکارهای گچی خود را با اسکاری از جنس فلز و روکش طلا معاوضه کنند.

آکادمی اسکار حساسیت فراوانی نسبت به حفظ حرمت جوایز اسکار دارد و تاکنون شکایات دیگری نیز علیه فروشندگان این جوایز سینمایی مطرح کرده است و از سال 1951 از برندگان اسکار می‌خواهد تا قراردادی را امضا کنند که براساس آن، آکادمی در اولویت خرید این مجسمه به مبلغ 10 دلار است (این مبلغ بعدها به یک دلار کاهش یافت) و فروش مجسمه‌های اسکار از آن زمان با پیگرد قانونی همراه است.

آکادمی علوم وهنرهای سینمایی اسکار که امسال هشتاد و هفتمین دوره این مراسم جوایز سینمایی را برگزار خواهد کرد، در جدیدترین دوره از این رویداد سینمایی تصمیم به حک کردن نام کارگردان و کشور برنده بر روی تندیس‌های طلایی اسکار گرفته است.

مراسم اعطای جوایز هشتاد و هفتمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز 23 فوریه در سالن «دالبی» هالیوود برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *