انتشار کتاب «ژانر فیلم، از کلاسیک تا پساکلاسیک»

کتاب «ژانر فیلم، از کلاسیک تا پسا کلاسیک» با ترجمه حسام‌الدین موسوی منتشر شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال،‌ کتاب «ژانر فیلم»، دومین کتاب درباره ژانر است که در حوزه ادبیات سینمایی و پس از سال‌ها منتشر می‌شود.

در مقدمه این کتاب نوشته شده: سینما به مثابه هنر، صنعت شبکه‌ای بهم پیوسته است که در صورت حضور در جامعه وجود همه بخش های آن از عوامل سازنده فیلم تا سالن های نمایش و مطبوعات و دانشکده ها و مراکز آموزشی ضرورتی گریز ناپذیر است. به طوری که نبود یا نقص وجودی هر یک از آن ها می تواند به این عرصه صنعتی، هنری لطمات جبران ناپذیری بزند.

بیش از صد سال از ورود سینما به ایران می‌گذرد و اکنون ما در این زمینه از کشورهای بنام جهان هستیم که سینمای قابل اعتنایی دارد. از همان دهه های آغازین توسعه سینما در کشور صاحب مراکز آموزشی بوده‌ایم و حدود ۵ سال است که دانشکده سینمایی داریم. با این حال متاسفانه به اندازه رشد و گسترش صنعت، هنر و فرهنگ فیلم و سینما مواد و کتاب های آموزشی تولید نشده و در دسترس قرار نگرفته است.

کمبود استادان و صاحب نظران این رشته در داخل و نیاز به تجربه های دست‌اندرکاران خارجی ما را بر آن داشته که همواره ترجمه را به عنوان مهمترین گزینه‌های نشر کتب تخصصی در نظر داشته باشیم.

ژانر یکی از مفاهیم اساسی سینما است که مانند دیگر موارد درباره آن کتاب های اندکی در کشور منتشر شده است. امیدواریم با نشر این کتاب به بخشی از نیازهای جامعه دانشگاهی پاسخ داده و در مسیر ارتقای سطح علمی دانشجویان گامی هر چند اندک برداشته باشیم.

کتاب «ژانر» نوشته بری لنگفورد ۱۲ فصل دارد و به همت واحد انتشارات سازمان توسعه سینمایی سوره منتشر شده است. این کتاب در ۲۵۰۰ نسخه در قطع رقعی و به قیمت ۲۱۹۰۰ تومان در فروشگاههای فرهنگی در دسترس علاقمندان سینما، اساتید و دانشجویان قرار گرفته است. انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنری این کتاب را منتشر کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *