انتشار مستندهای پرتره «خسرو سینایی»

مجموعه «فیلم پرتره» شامل مستندهای پرتره «خسرو سینایی» منتشر شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، هفت مستند پرتره از «خسرو سینایی» در قالب مجموعه «فیلم پرتره» از سوی خانه هنرمندان ایران منتشر شد.
در این مجموعه مستندهای «شرح حال» (۴۷-۱۳۴۶)، «سردی آهن» (۱۳۴۹)، «حسین یاوری» (۱۳۵۲)، «کوچه پاییز» (۱۳۷۵)، «میان سایه و نور» (۱۳۸۱)، «طرح برنده» (۱۳۸۳) و «گفت‌وگو با سایه» (۱۳۸۴) در قالب سه دی‌وی‌دی منتشر شده است.

خسرو سینایی فارغ‌التحصیل کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی از آکادمی هنرهای نمایشی و رشته تئوری موسیقی از کنسرواتوار وین است. سینایی از سال ۱۳۴۶ در وزارت فرهنگ و هنر و از سال ۱۳۵۲ در تلویزیون شروع به کار کرد. او فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۵۸ با کارگردانی فیلم «زنده باد» آغاز کرد.

آثار او معمولاً بر پایه مستندهای اجتماعی استوار هستند. سینایی در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت نشان ویژه کشور لهستان از سوی رییس‌جمهور این کشور شد. او این نشان را به خاطر ساخت فیلم مستند مرثیه گمشده که روایت‌گر مهاجرت هزاران لهستانی به ایران در سال‌های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ است، دریافت کرد.

سینایی افزون بر نویسندگی و کارگردانی، ساخت موسیقی و تدوین برخی از آثارش را نیز بر عهده داشته است. او در سال ۱۳۸۴ فیلم کوتاه «فرش، اسب، ترکمن» از مجموعه فرش ایرانی را کارگردانی کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *