انتخاب 5 فیلم مستند برای اکران در گروه «هنر و تجربه»

اسامی 5 فیلم مستند منتخب برای اکران در گروه سینمایی «هنر و تجربه » اعلام شد، تاکنون 16 فیلم مستندبرای شرکت در طرح «هنر و تجربه» به دبیرخانه ارائه شد که از بین آنها این آثار انتخاب شدند.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، «کهریزک چهارنگاه » ، «ملف گند»، « شش قرن و شش سال »، «از ایران، یک جدایی» و «نویسنده بودن » آثاری است که پس از آغاز به کار گروه سینمایی «هنر و تجربه» در سینماهای این گروه اکران می‌شوند.

مستند «کهریزک ، چهار نگاه» به کارگردانی چهار فیلمساز مطرح در چهار اپیزود توسط «رخشان بنی اعتماد»، «محسن امیریوسفی»،«بهمن کیارستمی» و «پیروز کلانتری» با تهیه‌کنندگی « محسن امیریوسفی و پیروز کلانتری» در سال 1390 ساخته شده است.

اپیزود اول (اتاق 202):وضعیت زنان سالمند مرکز توانبخشی محمدآباد کهریزک و بانوان حامی آنها در فیلم بررسی می‌شود و فیلمساز به مرور دغدغه‌های شخصی خود را هم مطرح می‌کند.

اپیزود دوم (هملت در کهریزک) :این فیلم روایت، رضا بختیاری، مددجوئی نابیناست که از داشتن دست و پا بی بهره است، قصد دارد نمایشنامه هملت را با بازی خودش روی صحنه ببرد.

اپیزود سوم (آفتاب پائیزی): گذران روزگار پیرمردهای آسایشگاه با نکته‌ها و روایت‌هایی از خود آن‌ها همراه شده است.

اپیزود چهارم (کهریزک چهار نگاه) :در روز عید قربان در کنار اهدای نذورات و کمکهای خیرین به آسایشگاه، شاهد مراسمی از آموزش مناسک حج در این آسایشگاه هستیم…

« شش قرن و شش سال » به کارگردانی و تهیه کنندگی «مجتبی میرطهماسب» از دیگر آثار پرافتخار سینمای مستند است.

این فیلم بازخوانی آثار عبدالقادر مراغی، موسیقی دان قرن هشتم هجری است و برای اولین‌بار موسیقی ششصد سال پیش ایران شنیده می‌شود. جایزه ویژه هیات داوران مستند جشنواره سال 92 را ینز دریافت کرده است.

«نویسنده بودن» به کارگردانی و تهیه کنندگی «مصطفی آل احمد» درباره زندگی سیاسی، اجتماعی و خصوصی زنده‌یاد جلال آل احمد است.

«ملف گند» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «محمود رحمانی» روایت مرد چهل و اندی ساله که به شکلی بدیع و خلاقانه بخشی از خاطرات دوران جنگ و کودکی‌اش را بیان می‌کند.

این فیلم در جشنواره‌هایی نظیرحقوق بشر سوئد، نورنبرگ، بلژیک جوایزی را دریافت کرده است.

همچنین «از ایران ، یک جدایی» به کارگردانی «آزاده موسوی، کوروش عطایی» با تهیه‌کنندگی «کتایون شهابی» مراحل ساخت فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» ساخته «اصغر فرهادی »، بازتاب آن در رسانه‌ها، مخاطبان فیلم و… را مورد بررسی قرار می‌دهد.

جمال امید،هوشنگ گلمکانی،جعفر صانعی مقدم،ایرج تقی پور،شهرام مکری،محمد رضا فرجی،مجید مسچی،سیف الله صمدیان و امیر حسین علم الهدی اعضای شورای سیاستگذاری “سینمای هنر و تجربه” هستند که انتخاب آثار را برعهده دارند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *