امیر رضا سالاری : ویژگی خاص فیلم من جسارت است

امیر رضا سالاری دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران است که فیلم به زودی” را در یازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال” داشته است. به بهانه اکران فیلمش در اولین روز از جشنواره نهال ، به سراغ وی رفتیم .

این فیلم که در بخش داستانی مسابقه وارد رقابت شده است ،در روزهای پنجشنبه 8 خرداد ماه در سالن فارابی دانشگاه هنر و جمعه 9 خرداد ماه در سالن سیف الله داد خانه سینما نیز به نمایش در خواهد آمد.

 

امیر رضا سالاری 

چندمین تجربه ی شما در جشنواره است ؟ و چندمین فیلمیست که ساختید؟

من در جشنواره های متعددی چه در داخل و چه در خارج از کشور شرکت کردم. استاد راهنمای من در دوره کارشناسی آقای بیضایی بودند و آن موقع هم یک فیلم کوتاه ساخته بودم. در حال حاضر هم شغلم فیلمسازی ست و حرفه ای فیلم میسازم.

یکی از فیلم هایم ، “صاحبقرانیه ” ، مستند نیمه بلند بود که در جشنواره فجر انتخاب شد و جزو فیلم های برگزیده بود. همان فیلم هم در جشنواره سینماحقیقت و فیلم کوتاه تهران شرکت داده شد. جایزه ی بهترین تحقیق فیلم هم از آن من شد و همینطور کاندید بهترین فیلمبرداری شد. در جشنواره های خارجی هم حضور داشتم که مجال نام بردنشان نیست.

مراحل ساخت فیلمتان در این جشنواره چه مدت زمان برد؟

به نظر من برای ساخت یک فیلم کوتاه ، زمان تولید ، زمان کوتاهی ست. برای این فیلم 4 روز زمان فیلمبرداری اش طول کشید و مدت کوتاهی هم برای تدوین زمان برده است. ولی ویژگی فیلم کوتاه این است که تحقیق و انتخاب درست و کار روی نقش ها و به عبارتی کارهایی که به عنوان پیش تولید برای آن درنظر میگیریم بسیار مهم است. یعنی پیش تولید فقط در زمینه مدیر تولید نیست. پیش تولید برای کارگردان هم هست. که من سعی می کنم برای کارهایم پیش تولید خوبی داشته باشد.

هزینه ساخت فیلمتان چقدر بوده؟ آیا کمک مالی هم از طرف جشنواره شده است؟

هزینه ساخت این فیلم بین 9 تا 10 میلیون تومان تمام شده است و هیچ کمکی از طرف هیچ جایی به ما نشده است.

آیا بعد از این جشنواره هم برنامه ای دارید که فیلمتان را به سایر فستیوال ها بفرستید؟

با شرایطی که فیلم من دارد اگر به من اجازه بدهند حتما فیلمم را به جشنواره های دیگر می فرستم. من در طی صحبت هایی که با عباس کیارستمی داشتم، ایشان از سوژه ی این فیلم خیلی خوششان آمد و من را تشویق به ساخت آن کرد. بنابراین من که قرار بود ساخت یک فیلم سینمایی بلند را آغاز کنم ، با تشویق های استاد خواستم که یک مشق دیگر انجام دهم و تجربه ها ام را افزایش دهم.

فیلم من یک ویژگی خاص دارد که آن جسارت است.و من خوشحالم که در جشنواره دانشجویی این فیلم نشان داده می شود و خوشحالم که این جشنواره ممیزی ندارد.

و می شود گفت مهمترین ویژگی جشنواره دانشجویی جسارت در تولیدات و آثار دانشجویی ست که در آن است. و فیلم من هم این ویژگی را دارد. ما در ساخت آن سعی کردیم ، چه از لحاظ ساختار و چه از لحاظ قصه خودمان را سانسور نکنیم. من در روز اول سوژه را به هرکسی که می گفتم ، می گفتند مگر میشود در ایران چنین فیلمی ساخت.

خلاصه ای از فیلمتان را برای مخاطبانمان بگویید.

مردی می خواهد هدیه ای از یک فروشگاه زنانه بخرد و با مشکلاتی روبه رو می شود….

be-zoodi

اختصاصا از تجربه تان در جشنواره نهال بگویید

در ابتدا امیدوارم جشنواره های دانشجویی نظم درستی پیدا کنند. ما وقتی اسم جشنواره دانشجویی می آوریم توقع داریم علاوه بر جسارت و پویایی جوانی و علاوه بر همه ی ویژگی های فیلم های دانشجویی ، یک چیز خاص باشد و آن نظم است. ما در این جشنواره علاوه بر آنکه می خواهیم تجربه کنیم باید پشتوانه هایی هم کسب کنیم. به اضافه ی آنکه من فکر می کنم ویژگی تحقیق و پژوهش حتی برای فیلم های داستانی را باید داشته باشد.

وقتی اسم تحقیق و پژوهش می آید خیلی ها ذهنشان به فیلم مستند بلند می رود . من فیلم داستانی ساختم و برای آن هم ما تحقیق میدانی کردیم و با نیروی انتظامی صحبت کردیم. خیلی از فیلم ها بر مبنای تخیلات دانشجویی ساخته می شود ، ولی بهتر است که راجب آن تخیلات بروند تحقیق کنند ببینند در واقعیت چه اتفاقی می افتد. این ها باید ویژگی فیلم دانشجویی باشد.

و اما در رابطه با این جشنواره ، ابتدا از اینکه متولی آن دانشگاه هنر است اتفاق خجسته ایست و دوما به نظر من بهتر است این جشنواره جایگاه بهتر و مناسبتری پیدا کند. مثلا جشنواره فیلم تهران که معتبرترین جشنواره فیلم کوتاه ماست، به نظر من اگر این ها با هم ادغام شوند و یک جشنواره ملی بزرگ داشته باشیم و این جشنواره بخش های مختلفی داشته باشد که بخش دانشجویی هم یکی از آن بخش ها شود. در این صورت آن جشنواره هم بین المللی و هم معتبر است. حتی می تواند تاریخ برگزاری بخش هایش هم متفاوت باشد. در حال حاضر ما در سطح کشور ، هر روز یک جشنواره در یک جایی برپا می شود  و حالا که خوشبختانه یازده سال است که جشنواره نهال دارد برگزار می شود ، بهتر است که جشنواره های کوچکی که در گوشه و کنار به واسطه موسسات و ادارات و وزارت خانه ها دارند برگزار می کنند بیایند با جشنواره نهال ادغام شوند و بدین طریق این جشنواره زا به عنوان یک جشنواره معتبر نشان بدهند و معرفی کنند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *