اسامی نامزدهای دریافت جایزه از هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» اعلام شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، اسامی نامزدهای دریافت جایزه از دو بخش «جایزه شهید آوینی» و «مسابقه ملی» این جشنواره به شرح ذیل است:

بخش جایزه شهید آوینی

هیأت داوری بخش «جایزه شهید آوینی» جشنواره سینماحقیقت متشکل از آقایان محمدرضا جعفری‌جلوه، محمد داوودی و امیر خوراکیان، پس از بررسی 22 فیلم منتخب هیأت انتخاب، فیلم‎های ذیل را به عنوان نامزدهای دریافت جایزه از بخش «جایزه شهید آوینی» انتخاب و اعلام کردند:

الف- نامزدهای بهترین فیلم کوتاه (جایزه شهید آوینی):              

آشنای غریب (مصطفی شبان)، مالکیه (محمدباقر شاهین)، میراث مجید (مصطفی آتشمرد)، و آزادی (لعیا عباس میرزایی)

ب- نامزدهای بهترین فیلم نیمه‌بلند و بلند (جایزه شهید آوینی):  

هیأت داوران با توجه به تعداد محدود فیلم‎ها در بخش مستند بلند، دو بخش فیلم‎های نیمه‏‎بلند و بلند را به طور مشترک داوری نموده و آثار ذیل را به عنوان آثار نامزد دریافت جایزه این بخش معرفی کردند:

ابرها در راهند (محمدعلی فارسی)، اتاق جنگ (مصطفی حریری)، پیروزی (حمید کوهپایی)، چه کسی ما را کشت؟ (محمدحسین جعفریان)، زمان به وقت موسیو ستبون (محمود کریمی)، وقتی گنجشک‏ها جیغ می‎کشند (خلیل رشنوی)

بخش مسابقه ملی

هیأت داوری هشتمین جشنواره بین‎المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» متشکل از آقایان دکتر احمد ضابطی‌جهرمی، محمدرضا مقدسیان، دکتر حبیب احمدزاده، مصطفی رزاق‌کریمی، سعید ابوطالب، رامین حیدری‌فاروقی و محمد شیروانی، پس از بررسی 118 فیلم منتخب هیأت انتخاب، فیلم‎های ذیل را به عنوان نامزدهای بخش «مسابقه ملی» جشنواره انتخاب و اعلام کردند:

نامزدهای بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه:

آشنای غریب (مصطفی شبان)، اینجا چراغی روشن است (کاظم حسینی)، داروی کشنده (امیر تاجیک)، قاشق (جلال ویسی)، لیر (محمدرضا حافظی)، مالکیه (محمدباقر شاهین)

نامزدهای بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه‏بلند:

آقای بیکار (علی همراز)، روی زیرزمین (ماهان خمامی‎پور)، عروسک‏ها نمی‏دانند (نوا رضوانی)، فراتر از رنگ (مریم سپهری)، می‏لا دو (فاطمه طوسی)

نامزدهای بهترین کارگردانی فیلم مستند ‏بلند:

آتلان (معین کریم‎الدینی)، ابرها در راهند (محمدعلی فارسی)، بختک (محمد کارت)، جایی برای زندگی (محسن استادعلی)، من می‎خوام شاه بشم (مهدی گنجی)

نامزدهای بهترین پژوهش:

ابرها در راهند (مهدی فارسی)، چنارستان (هادی آفریده)، خرابات (آرش اسحاقی)، سفر به آمادای (دکتر آریا شفائی‌پور)، سیاه چاله (مهدی چلانی)، شش قرن و شش سال (مجتبی میرتهماسب)

نامزدهای بهترین تصویربرداری:

آتلان (محمد لطفیان)، اهالی خیابان یکطرفه (رضا تیموری)، حیات در رگ‎های سرد (مهدی نورمحمدی و محمود منصوری)، سیاهان جنوب ایران (رضا تیموری)

نامزدهای بهترین صدابرداری:

آتلان (طاهر پیشوایی)، جایی برای زندگی (شاهین پورداداشی)، چنارستان (حسن شبانکاره)، حیات در رگ‏های سرد (فرزاد جعفریان)، سفر به آمادای (پویان باشتی‌منفرد)

نامزدهای بهترین تدوینگر:         

آتلان (معین کریم‌الدینی)، آقای بیکار (علی همراز)، جایی برای زندگی (بابک حیدری)، چنارستان (حمید نجفی‌راد)، عروسک‎ها نمی‏دانند (نوا رضوانی)

نامزدهای بهترین نویسنده گفتار متن:

آقای بیکار (علی همراز)، اتاق جنگ (مصطفی حریری)، چنارستان (هادی آفریده)، عیّار مشروطه (مسعود اعرابی)

نامزدهای بهترین فیلم (تهیه‏ کننده):

ابرها در راهند (محمدعلی فارسی)، جایی برای زندگی (محسن استادعلی، نسرین عبدی)، چنارستان (هادی آفریده)، حیات در رگ‎های سرد (فتح‌الله امیری، مجید محمد دوست)، شش قرن و شش سال (مجتبی میرتهماسب)

هیات داوران بخش‌های مسابقه بین‌الملل، مستند شهر، صنایع دستی و هنرهای سنتی نامزدی اعلام نکردند.

ضمناً دو جایزه ویژه دبیر جشنواره هم در بخش‌های مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی اهدا خواهد شد.

مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، از ساعت 18 عصر یکشنبه 16 آذرماه 1393 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.