اعطای جایزه اسکار افتخاری به «هایائو میازاکی»

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار از اعطای جایزه اسکار افتخاری به «هایائو میازاکی» انیمیشن‌ساز صاحب‌نام ژاپنی خبر داد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اعلام کرد روز هشتم نوامبر و در جریان ششمین دوره جوایز سالانه هیئت مدیره آکادمی از «هایائو میازاکی» کارگردان، طراح و گرافیست سرشناس فیلم‌های پویانمایی، با اعطای جایزه اسکار افتخاری تقدیر خواهد شد.

«میازاکی» در طول بیش از 50 سال فعالیت هنری خود به موفقیت‌های فراوانی درحد « نیک پارک » انیماتور کمپانی والت دیزنی دست یافته است و یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین انیماتورهای تاریخ سینما محسوب می شود.

«میازاکی» که متولد توکیوست، انیمیشن حرفه ای خود را در سال 1961 آغاز کرد و به عنوان هنرمند طراح برای انیمیشن «سفرهای گالیور فراتر از ماه» کار می کرد. او درآن دهه به کار در نقش های مختلف در صنعت انیمیشن ادامه داد تا زمانی که اولین فیلم برجسته خود را با عنوان «لوپن ۳: قلعه کالیوسترو» در سال 1979 منتشرکرد.

با اینکه فیلم های میازاکی به مدت طولانی موفقیت های تجاری و منتقدانه ای را در ژاپن به دست آورده بودند، او تا حد زیادی در غرب ناشناخته بودند تا زمانی که کمپانی میراماکس فیلم «شاهزاده مونونوکه» را منتشر کرد.

این انیمیشن رکورد فروش در سینماهای ژاپن را شکست و این اولین فیلم انیمیشنی بود که جایزه تصویر سال را در جوایز آکادمی ژاپن به دست آورد.

«میازاکی» در سال ١٩٩٧، پس از ساخت فیلم «شاهزاده مونونوکه» که در آن دوره از موفق‌ترین انیمیشن‌ها بود، عقب‌نشینی خود را از مقام کارگردانی اعلام کرد تا جایی برای استعدادهای جوان‌تر باز کند، اما در سال ٢٠٠١ دوباره به عرصه کارگردانی بازگشت و فیلم «شهر اشباح» را ساخت که رکورد پرفروشترین انیمیشن در سطح جهانی را به خود اختصاص داد و جوایز خرس طلایی برلین در سال ٢٠٠٢ و اسکار ٢٠٠٣ را از آن خود کرد.

انیمیشن دیگر میازاکی با عنوان «قصر متحرک هاول» در سال ٢٠٠٤ به سینماها راه یافت و پروژه بعدی وی «پونیو روی صخره کنار دریا» نام داشت که در ژوئیه سال ٢٠٠٨ در سینماهای ژاپن در اولین دور اکرانش، بیش از ١,٢ میلیون بیننده داشت . این فیلم در سال ٢٠٠٨ برای شرکت در شصت و پنجمین جشنواره فیلم ونیز دعوت شد.

پس از دو سال تاخیر میازاکی این بار با «دنیای اسرارآمیز آریتی» در سال 2010 به سینما بازگشت که در آمریکا به فروش خوبی دست یافت و جزو چهار انیمیشن برتر آمریکا قرار گرفت.

این انیماتور مطرح ژاپنی در سال 2011 پرژه بعدی‌اش را با عنوان «از بالا بر روی تپه لاله ها بود» ارائه داد که داستان دختری بود که پدرش را در جنگ بین ژاپن و کره از دست داده بود و میازاکی بر خلاف فیلم های دیگرش بیشتر به مسائل کشورش پراخته بود .

میازاکی در سال 2013 با انیمیشن جنجالی «باد می وزد» به سینماها بازگشت که این فیلم اعتراضات زیادی را برای او به دنبال داشت، تا جایی که به او اتهام حمایت از سازنده‌ هواپیماهای جنگی را که باعث جنگ افروزی می‌شوند وارد کردند اما در نهایت این فیلم موفق شد به جمع نامزدهای نهایی جوایز اسکار راه یابد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *