اظهارات راعی از سینمای تونس

مجتبی راعی درباره توقف نمایش فیلم‌های ایرانی در تونس با تاکید بر اینکه هیچ دلیلی برای رخ دادن چنین ماجرایی سراغ ندارد، گفت: تونسی‌ها به قدری به سینمای ایران علاقه‌مند هستند که برای من بسیار عجیب است.

مجتبی راعی

به گزارش سینما فستیوال به نقل از ایسنا ، این کارگردان سینما که چندی قبل به همراه حجت الله ایوبی‌ (رئیس سازمان سینمایی‌) به تونس سفر کرده بود،‌ درباره اخبار منتشر شده نسبت به توقف نمایش فیلم‌های ایرانی در تونس آن هم چند روز پس از سفر این گروه ایرانی، بیان کرد: واقعیت این است که باید درباره صحت این خبر بررسی بیشتری شود که آیا واقعیت دارد یا خیر و اینکه این خبر از کجا منتشر شده است؟ چون با توجه به آنچه در جریان سفر به تونس دیدم چیزی سراغ ندارم که به دلیل آن چنین ماجرایی رخ داده باشد.

او گفت: روزنامه‌ها و تلویزیون اصلی تونس در مدت زمان حضور ما در این کشور خبررسانی کردند و مصاحبه‌هایی را هم انجام دادند. به همین دلیل معتقدم باید بینا و آگاه باشیم چون در همه جای دنیا ممکن است هر روز چیزی گفته شود و یا منتشر شود اما صحت نداشته باشد و یا قابل اعتنا نباشد.
راعی درباره سفر به تونس هم گفت: در آنجا همه چیز خیلی حساب شده و خوب انجام شد و تونسی‌ها قصد داشتند انجمن دوستی سینما ایران و تونس را برپا کنند.

وی اضافه کرد: آنها در حدی عاشق سینمای ایران بودند که برای من بسیار عجیب بود و هرگز فکر نمی‌کردم در جایی از این دنیا کسانی باشند که اینقدر به سینمای ما علاقه‌مند باشند. البته بعدا متوجه شدم که اصولا ایرانی‌ها در طول تاریخ در فرهنگ و تمدن تونس نقش داشته‌اند و حتی آثار تاریخی در آنجا وجود دارد که نشان می‌دهد خراسانی‌های بزرگ در ساخت آن نقش داشتند.

راعی با اشاره به اینکه در زبان تونسی 600 کلمه فارسی وجود دارد و نام خیلی از زن‌ها در این کشور شیرین و شیراز بود‌، ادامه داد: به این ترتیب آنها تلاش کردند با سینمای ایران داد وستد داشته باشند تا روزی صاحب یک سینمای تونسی شوند، چرا که معتقدند سینمای ما امضا دارد و می‌خواهند ببیند ما چطور توانسته‌ایم سینمای ایرانی داشته باشیم.

این کارگردان همچنین اظهار کرد: در این سفر با وزیر فرهنگ تونس قرار ملاقات گذاشته شد که آقای ایوبی (رییس سازمان سینمایی) با او و نیز با مسئول سینمای تونس صحبت کرد و دیداری هم با مسئول جشنواره “کارتاج” داشتیم.

سازنده «عصر روز دهم» ادامه داد: آنها با توجه به اشتیاقی که برای ارتباط با ایران در حوزه موسیقی داشتند، قرار شد انجمن موسیقی هم تشکیل دهند و حتی قرار گذاشتند به ایران بیایند چون از طریق سینمای ایران از مملکت ما یک تصویر آرمانی پیدا کردند.
مجتبی راعی در پاسخ به اینکه این خبر توقف نمایش فیلم های ایرانی در رسانه‌های عربی منتشر شده است و اگر اشتباه بود چرا توسط مسئولان تونس تکذیب نشده است گفت: گاهی تکذیب چنین موضوعاتی خدمت کردن به جریانی است که آن را منتشر کرده‌ است. به همین دلیل تصور می‌کنم این اخبار قابل اعتنا نیستند و البته آنجا جریان‌های مختلفی وجود دارد که حضور ایران را دوست ندارند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *