استقبال از جشنواره سراسری فیلم مستند و کوتاه رضوی با 308 فیلم

 دبیر نهمین جشنواره سراسری فیلم مستند و کوتاه رضوی گفت: این جشنواره در نوع خود از بهترین جشنواره‌های کشور در حوزه فیلم است.
سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، وی به ایسنا گفت: خوشبختانه در این دوره 308 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که 175 فیلم داستانی و 133 فیلم مستند هستند و این تعداد، رشد 50 درصدی تعداد آثار رسیده را نشان می‌دهد.
محمدرضا دهبیدی‌پور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، افزود: سال گذشته این جشنواره در سه بخش داستانی، مستند بلند و مستند کوتاه برگزار شد که در نهمین دوره بخش های سبک زندگی رضوی و احادیث نیز به آن اضافه شد.
وی با اشاره به حذف بخش مستند بلند در این دوره گفت: سال گذشته 205 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
دبیر جشنواره فیلم رضوی به صدرنشینان این جشنواره از نظر تعداد آثار ارسالی اشاره و اظهار کرد: در این دوره استان تهران با 59 اثر، استان یزد با 56 اثر و استان خراسان رضوی با 48 فیلم به ترتیب رتبه اول تا سوم را از لحاظ تعداد آثار به خود اختصاص داده‌اند.
وی با اشاره به سطح تحصیلات ارسال کنندگان فیلم به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره فیلم رضوی بیان کرد: در بخش داستانی 4 نفر فوق لیسانس، 70 نفر لیسانس و 12 نفر مدرک فوق دیپلم دارند و در بخش مستند نیز 4 نفر فوق لیسانس، 41 نفر لیسانس و 4 نفر با مدرک فوق دیپلم در جشنواره شرکت کرده‌اند.
وی افزود: در مجموع در بخش اصلی داستانی رضوی 65 اثر، در بخش سبک زندگی رضوی 81 اثر و در بخش احادیث داستانی تعداد 23 فیلم به جشنواره ارسال شده است.
به گفته وی در بخش اصلی مستند 95 فیلم و در بخش سبک زندگی رضوی 36 اثر و در بخش احادیث 4 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه امسال کیفیت آثار نسبت به دوره‌های قبل در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد که سبب شده این جشنواره به معنای واقعی در سطح ملی برگزار شود.
وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه اضافه شدن بخش سبک زندگی در این دوره به بالا بردن سطح کیفی جشنواره کمک بسیاری کرده است، اظهار کرد: بهترین فیلم‌های ارسالی متعلق به این بخش است.
ده بیدی پور خاطرنشان کرد: مهلت ارسال آثار به جشنواره سراسری مستند و فیلم کوتاه رضوی یزد پنجم مرداد93 به پایان رسید و از صبح 13 مرداد، هیئت انتخاب، بازبینی فیلم‌ها را آغاز کرده است.
هم چنین فرهاد ورهرام یکی از اعضای هیئت انتخاب این جشنواره، از اضافه شدن بخش سبک زندگی رضوی به جشنواره اظهار خرسندی کرد و گفت: زمانی که موضوعات محدود است فیلم‌ها نیز محدود می‌شوند.
این کارگردان با بیان اینکه موضوعات رضوی باید با زبان حرفه‌ای سینما مطرح شود، افزود: اگر این اتفاق نیافتد به موضوع اهانت شده است.
ورهرام گفت: در این دوره گاهی با دیدن برخی فیلم‌ها متوجه می‌شدیم تنها با یک حرم مواجه نیستیم بلکه در طول فیلم به نکته‌های بسیار جالب و جذاب درباره امام رضا(ع) می‌رسیدیم.
نهمین جشنواره سراسری فیلم مستند و کوتاه رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، دهم تا سیزدهم شهریور در یزد برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *