در مراسم اختتامیه فیلم کودک : کودکان و نوجوانان سرمایه‌های ملی ما هستند

آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینمافستیوال ، آئین اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور مسئولین هنری و چهره‌های مختلف سینمایی و فرهنگی و اهالی رسانه در میان شور و شعف کودکان اصفهانی در سالن کوثر آغاز شد.

این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن توسط یک نوجوان رسما افتتاح شد.

مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره در ابتدای مراسم با تشکر از همه عزیزان  که در برگزاری مراسم به وی کمک کردند گفت: امشب بر خود تکلیف می‌دانم تا از همه عزیزان که برای جشنواره زحمت کشیدند مخصوصا شهرداری اصفهان ، سازمان سینمایی کشور و بنیاد فارابی تشکر کنم که با حمایت خودشان به این جشنواره کمک کردند .
وی در ادامه افزود: فرصت صحبت زیاد نیست آنچه باید به محضرتان عرضه می‌شد در هر بخشی از جشنواره ارایه شد فکر می کنم امسال جشنواره رونق دیگری داشت امیدوارم این رونق ادامه داشته باشد دبیر جشنواره در ادامه گفت: باید به این فکر باشیم که کودکان و نوجوانان سرمایه‌های ملی ما هستند، اتفاق بزرگ این جشنواره کشف استعدادهای خوب بود که حتی من با توجه به سن و سالم در کنار آنها انرژی گرفتم امیدوارم خادم خوبی برای آنها باشم.
در اولین بخش مراسم اختتامیه به برگزیدگان بخش بین‌الملل اختصاص یافت.

امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل با دعوت از داوران کودک گفت: ۶۴ کشور در جشنواره شرکت  کردند که ازمیان آن‌ها ۱۳ کشور داور کودک و نوجوان داشتیم.
در ادامه مراسم محمد از کشور غزه به روی صحنه رفت و گفت: شب گذشته پس از ضیافت شهردار به فکر فرو رفتم تا اینکه تصمیم گرفتم نقاشی را به ملت ایران علی الخصوص دبیر جشنواره کودک که با برگزاری جشنواره باعث همدلی ملت ها شده است تقدیم کنم .
در ادامه مراسم امیر اسفندیاری مدیر بخش بین الملل جشنواره  درباره گالری محمد در کشور تونس گفت:  محمد هنرمند نقاش است که به تازگی گالری نقاشی در تونس برگزار کرده است. او شب گذشته تا صبح این نقاشی را تمام کرده تا به ملت ایران تقدیم کند.
حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخشی از مراسم ضمن تشکر از دبیر جشنواره و دست ‌اندکاران برگزاری جشنواره گفت :مسئله فیلم کودک یکی از با اهمیت ترین مسایل فرهنگی کشور است امیدواریم بتوانیم در شورای فرهنگ عمومی سراسری کشور نسبت به حقوق و مسایل فرهنگی کودک و آنچه که مربوط به مسایل کودکان است به خوبی به وظایف‌مان عمل کنیم .

در بخش دیگر مراسم اختتامیه، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در بخش دیگری از آئین اختتامیه ضمن تشکر از همه عزیزانی که در برگزاری جشنواره فارابی را حمایت کردند گفت: دنیای بچه‌ها دنیای پاکی و بی‌رنگی و معصومیت است ، در اینجا کار و تلاش ارزشمند ترین کارهاست، شادی بخشیدن، نقش آفریدن و پرورش نسل فرداساز،  آینده اینجا رقم می خورد؛ پرفروغ و کم فروغ . آینده مطلوب برای این سرزمین در درستی و سلامت کار همه ما  با کودکان و نوجوان  است . فعالیت در خانه و مدرسه،  در رادیو و تلویزیون در فضاهای مجازی در گیم و در حیطه های هنرورزی سینما تئاتر و موسیقی  در آینده این عزیزان پر اهمیت است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه گفت: سینمای کودک و نوجوان قطعه نجیب سینما در همه جهان است، اگر هوشمندانه و مسئولانه در مورد آن تدبیر شود. سینمای کودک و نوجوان نیازمند یک مدیریت متمرکز است که هر زمان اگر غیر از این شود موفق نبوده و به حاشیه رانده می شود.

وی ادامه داد: امروز قصد بر آن است که سازمان سینمایی کشور، بنیاد سینمایی فارابی در تلاشی همه جانبه در راستای احیای سینمای کودک و نوجوان ایران پرقدرت حرکت کند. که این مهم یک مدیریت پیوسته را می‌طلبد. جعفری جلوه به برگزاری جشنواره کودک در اصفهان اشاره کرد و گفت:  جشنواره بیست و هشتم پرفروغ برگزار شد با مدیریت و مشارکت استان و شهر اصفهان به ویژه شهردار آن  که از آنان کمال سپاس را دارم همچنین ضمن سپاس از این عزیزان از رئیس سازمان سینمایی کشور آقای ایوبی و  دبیر جشنواره آقای مسعودشاهی به خاطر حمایت های بی دریغ شان کمال سپاس را دارم .
وی در خاتمه تاکید کرد: آئین اختتامیه نه یک پایان، بلکه یک آغاز است . فیلم کودک با جدیت دنبال خواهد شد و ما از تمامی دستگاه‌های مکمل نظیر تلویزیون و آموزش و پرورش می خواهیم ما در رسیدن به مطلوب در این حوزه حمایت کنند.
پس از پایان اهدای جوایز بخش مسابقه سینمای ایران رئیس سازمان سینمایی کشور با تشویق حضار به روی سن رفت و گفت: در این جشنواره مردم اصفهان نشان دادند که اگر بخواهند وارد عرصه ای شوند قطعا اول خواهند شد. همانطور که اصفهانی‌ها در هنر معماری در جهان اول هستند در عرصه فرهنگی می‌توانند به مدارج بالایی دست یابند. یادم می‌آید در کاخ ورسای برنامه باشکوهی با حضور حسام الدین سراج برپا بود به آنها گفتم می‌دانید چرا باغ ورسای از کاخ آن زیباتر است زیرا در ساخت آن از باغ چهارباغ اصفهان نمونه برداری شده است.

وی همچنین گفت: یکی از نکات بسیار جالب این جشنواره این بود که جوان‌ترین رهبر ارکستر جهان را امشب دیدم  و همانطور که همکاران اشاره  کردند این جشنواره از دکور بسیارزیبایی برخوردار بود رئیس سازمان سینمایی کشور در ادامه گفت: اصفهان جای عجیبی است به شهردار و استاندار و همه کسانی که برای جشنواره زحمت کشیده‌اند گفتم باید تلاش کنید تا حس فیلم کودک را بگیرید زیرا قطعا در این زمینه می توانید موفق شوید.
وی در ادامه سخنانش از زحمات مهندس جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی قدردانی کرد و گفت: آقای جعفری جلوه جشنواره بسیار خوب، آرام و بی حاشیه و تخصصی برگزار کردند رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک از دکور بسیار خوبی برخودار بود و این نشان می دهد که در عین سادگی می توانیم زیبایی هم داشته باشیم. مهمترین خصیصه بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک این بود که علاوه بر جشن، جشنواره بود.

ایوبی یادآور شد: بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک می‌تواند سرآغاز دوران جدیدی در سینمای کودک باشد امشب من در اینجا آمده‌ام تا سلام و درود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علی جنتی را به شما ابلاغ کنم زیرا او نتوانست در این مراسم حضور داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: مهندس جعفری جلوه چه خوب گفت اختتامیه امشب می تواند آغاز جشنواره بیست و نهم باشد به امید آنکه سال آینده جشنواره خوب با فیلم های بهتری داشته باشیم.

امیر خوش‌نظر کارگردان انیمیشن «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» گفت: اولین بار است که در جشنواره کودک شرکت می‌کنم جا دارد از عوامل فیلم وعوامل جشنواره تشکر کنم . همچنین تشکر ویژه ای از مادرم دارم که در این جمع حضور یافته است.

بهروز کرمی دیگر برگزیده جشنواره پس از دریافت جایزه گفت: از شش سالگی در آلمان زندگی می‌کنم برایم افتخار بزرگی است که بعد از این همه سال از این جشنواره جایزه بگیرم . اصفهان شهر زیبایی است و آدم های خوبی دارد.

محمد علی طالبی هنگام دریافت جایزه سیفژ گفت:  از هیئت داوران که این جایزه ارزشمند را به من داد همچنین از امیر اسفندیاری و بنیاد سینمایی فارابی که فضایی را به وجود آوردند تا ما فیلمسازان کودک و نوجوان دوباره بتوانیم به فعالیت‌های خود ادامه دهیم، تشکر می‌کنم.همچنین تشکر ویژه ای از حجت الله ایوبی، رضاداد و داروغه زاده دارم و همه عوامل و بازیگران فیلمم که بسیار زحمت کشیده اند.

طالبی پس از گرفتن سومین جایزه اش گفت : من هم فیلمسازی مانند حسن پور ، کرامتی، پوراحمد و رمضانی هستم از این همه دوستان که در طول این سالها در این حوزه زحمت کشیده‌اند تشکر می‌کنم مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه «عروسی شاپرک» گفت: مراسم خوشامدگویی که توسط کودکان در فرودگاه صورت گرفت، تشکر می‌کنم و همچنین از دکور زیبایی که امشب برای مراسم اختتامیه طراحی شده قشنگ‌ترین دکوری است که تا به امروز دیده‌ام ضمن اینکه سرود «ای ایران» که توسط کودکان اجرا شد برایم بسیار جذاب و زیبا بود.

مرتضی محمدیان، کارگردان فیلم «باغ بهشت» گفت: از همه شما حضار می خواهم برای کودکان کار و کودکان خیابان دست بزنید زیرا این فیلم را برای کودکان کار ساخته‌ام .

آرشام طالبی بازیگر کودک پس از دریافت جایزه خود گفت: اول خدا را شکر می کنم و از هئیت داوران که مرا انتخاب کردند تشکر می کنم همچنین از کارگردان فیلم و پدر و ماردم که زحمت زیادی کشیده‌اند .

جوایز همه بخش‌ها را کودکانی که لباس‌هایی که نمادی از فرهنگ همه کشور‌ها به تن داشتند اهداء کردند.

بیست وهشتمین دوره جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان در ورزشگاه ۲۲ بهمن به کار خود پایان داد.

گفتنی ست در این مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور، محمدرضا جعفری‌جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، حجت الاسلام شاهمرادی رئیس شورای فرهنگ عمومی، علیرضا رضا داد ، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، سید مصطفی ابطحی، بهمن حبشی، امیر اسفندیاری، عزت الله علیزاده، حمیدرضا دیبایی، نصرت الله تابش، کیوان سهرابی و سایر دست‌اندرکاران ستاد جشنواره در تهران و اصفهان، مسئولان استان اصفهان و هنرمندانی چون اکبر نبوی، سید ضیاءالدین دری، محمدرضا شریفی نیا، محمدعلی طالبی، علی معلم، هادی مقدم دوست، حمید نعمت اله، مریلا زارعی،  غلامرضا رمضانی، هنگامه قاضیانی، کوروش تهامی، مسعود کرامتی، پریوش نظریه، مجید مظفری،  بهزاد فراهانی، گوهر خیراندیش، حسین محجوب، لاله اسکندری، رهبر قنبری،  رویا تیموریان، مسعود رایگان، فریال بهزاد، شبنم مقدمی، کیومرث پوراحمد، ژاله صادقیان، فریدون حسن پور،فهیمه رحیم نیا، غلامرضا آزادی، آزاده نامداری، سعید راد، سیامک کاشف آذر، داود اطیابی، حبیب الله کاسه ساز  حضور داشتند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *