آمادگی خانه هنرمندان ایران برای همکاری با انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند

مجید سرسنگی گفت: با تاسیس خانه هنرمندان در سایر استان‌های کشور، امکانات و تولیدات فرهنگی و هنری به صورت عادلانه در سراسر کشور پخش و توزیع می‌شوند.

مجید سرسنگی عنوان کرد

به گزارش سینما فستیوال به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اعضای هیات مدیره جدید انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این دیدار که مرتضی رزاق کریمی، سعید رشتیان، حسین حقگو، فخرالدین سیدی و عصمت شاکری حضور داشتند، مجید سرسنگی با اشاره به اهمیت ساخت فیلم مستند در جامعه امروز ما گفت: در شرایط فعلی جامعه ما، ساخت فیلم مستند و انعکاس مشکلات و معضلات اجتماعی، می‌تواند در حل این مشکلات کارآمد و تاثیرگذار باشد.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به توسعه خانه هنرمندان ایران و امکان همکاری بیشتر با انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران گفت: توسعه فضای فیزیکی خانه هنرمندان ایران در آینده نزدیک و ایجاد ساختمان خانه هنرمندان ۲، امکان همکاری خانه هنرمندان ایران با انجمن‌های هنری از جمله انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران را فراهم می‌سازد، به طوری که این انجمن با داشتن یک پایگاه مشخص در خانه هنرمندان ایران، می‌تواند از امکانات این خانه در راستای توسعه سینمای مستند بهره ببرد. فضای خانه هنرمندان ایران امروز در اختیار هنرمندان است، هنرمندان مستند ساز نیز می‌توانند آثار خود را در این خانه برای مخاطبان و علاقه مندان سینمای مستند به نمایش بگذارند. از سوی دیگر امیدوارم بتوانیم با تاسیس یک کتابخانه، آرشیوی مناسب برای امکانات سمعی و بصری از جمله فیلم‌های مستند فراهم کنیم، تا از این طریق نیز بتوانیم در جذب علاقه مندان و مخاطبان سینمای مستند گام موثر برداریم.

مجید سرسنگی با اشاره به نمایش فیلم‌های مستند در فضای باز خانه هنرمندان ایران نیز گفت: فضای باز خانه هنرمندان ایران در سال‌های گذشته در اختیار انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند برای نمایش فیلم‌های مستند با موضوعات گوناگون بوده است، در همین راستا با سازمان زیباسازی توافقی برای نصب یک نمایشگر مناسب در فضای باز خانه هنرمندان کرده‌ایم، که نصب این نمایشگر‌ها می‌تواند فرصت خوبی برای نمایش بیشتر فیلم‌های مستند با کیفیت بهتر و مناسب‌تر باشد.

مشاور هنری شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حمایت خانه هنرمندان ایران از ساخت فیلم‌های مستند با موضوع شهر اشاره کرد و گفت: خانه هنرمندان ایران می‌تواند در تهیه و تولید فیلم‌های مستند با موضوع شهر تهران با انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران همکاری کند، و یا فیلم‌های مستندی که با موضوع شهرساخته شده‌اند را جمع آوری و در یک بسته فرهنگی ارائه دهد، تا علاقه‌مندان سینمای مستند بتوانند از این بسته فرهنگی نه فقط در تهران بلکه در تمامی استان‌های کشور استفاده کنند. امروز خانه هنرمندان در سایر استان‌ها نیز هم چون سنندج، کرمانشاه، تربت حیدریه و… در حال تاسیس است و تولیدات فرهنگی و هنری نیز از طریق خانه هنرمندان می‌تواند در اختیار مخاطبان این شهر‌ها قرار بگیرد، در واقع با تاسیس خانه هنرمندان در سایر استان‌های کشور، امکانات و تولیدات فرهنگی و هنری به صورت عادلانه در سراسر کشور پخش و توزیع می‌شوند.

مجید سرسنگی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی خانه هنرمندان ایران اشاره کرد و گفت: امروز خانه هنرمندان ایران در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در عرصه‌های گوناگون هنری گام‌های بلندی برداشته است، تاسیس دانشگاه مجازی، برگزاری کارگاه‌ها، سمینار‌ها و نشست‌های تخصصی هنر، انتشار چندین جلد کتاب و مجله تخصصی با موضوعات مختلف هنری از جمله مجله نقد هنر و… از جمله این اقدامات است. در همین راستا خانه هنرمندان ایران آمادگی خود را برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف آشنایی با سینمای مستند، ایجاد بخشی برای تدریس سینمای مستند در دانشگاه مجازی و انتشار یک مجله ویژه در زمینه موضوعات مربوط به سینمای مستند، برگزاری جشنواره سینمای مستند، برگزاری هفته سینمای مستند و… اعلام می‌کند.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به فعالیت‌های نظری و پژوهشی در حوزه هنر گفت: متاسفانه تا به امروز کمتر به کار نظری در حوزه هنر پرداخته‌ایم و نیز تولیدات مناسب برای سبد فرهنگی خانواده‌ها را جدی نگرفته‌ایم.

رئیس کمیته تخصصی هنر  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از راه‌های گسترش و ترویج سینمای مستند، داشتن پایگاه دانشگاهی است. متاسفانه تاکنون رشته مستقلی به نام سینمای مستند در دانشگاه‌های هنری ما وجود نداشته است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم دوستان پیگیر باشند تا حداقل یک رشته سینمای مستند در مقطع کار‌شناسی ارشد به وجود آید و ما هم از هیچ کمکی در این راستا دریغ نخواهیم کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *