˝بازگشته˝ و لئوناردو دی‌کاپریو جوایز بفتا را درو کردند

تازه‌ترین ساخته آلخاندرو گونزالس ایناریتو با دریافت پنج جایزه فاتح شصت و نهمین دوره جوایز بفتا شد.

 سینما فستیوال

برندگان این دوره جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا)، یکشنبه شب در مراسمی در اپراخانه سلطنتی لندن معرفی شدند.

به گزارش سینما فستیوال به نقل از هنرآنلاین ، فیلم “بازگشته” (The Revenant) به کارگردانی آلخاندرو گونزالس ایناریتو با پیروزی در پنج بخش از جمله بهترین فیلم، کارگردان و بازیگر مرد برای لئوناردو دی‌کاپریو، بیشترین جوایز را دریافت کرد. این فیلم در مجموع در هشت بخش نامزد دریافت جوایز بفتا بود.

تام کروز جایزه بفتا بهترین فیلم را اعطاء کرد. دی‌کاپریو پیش از این سه بار دیگر نامزد دریافت جایزه بفتا شده بود (او برای بازی در فیلم‌های مارتین اسکورسیزی شامل “هوانورد”، “مردگان” و “گرگ وال استریت” نامزد شده بود.)

“بازگشته” از روی رمان “بازگشته: رمانی درباره یک انتقام” (۲۰۰۲) نوشته مایکل پانکی ساخته شده است. داستان در قرن نوزدهم روی می‌دهد و درباره یک صیاد به نام هیو گلاس (با بازی دی‌کاپریو) است که مورد حمله یک خرس قهوه‌ای قرار می‌گیرد و به شدت مجروح می‌شود. مردانی که در این شکار همراه گلاس بودند، او را مورد سرقت قرار می‌دهند و در سرما به حال خود رها می‌کنند. او جان سالم به در می‌برد و راهی سفری پرخطر می‌شود تا انتقام خود را بگیرد.

“بردمن” فیلم قبلی ایناریتو سال گذشته نامزد ۱۰ جایزه بفتا بود، اما تنها در بخش بهترین فیلمبرداری (امانوئل لوبزکی) پیروز شد. لوبزکی امسال نیز برای “بازگشته” برنده جایزه بفتا شد. “بازگشته” جایزه بفتا بهترین صدا را هم گرفت.

این فیلم با نامزدی در ۱۲ بخش شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر مرد مکمل (تام هاردی) پیشتاز نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۱۶ نیز هست.

از سوی دیگر، “مکس دیوانه: جاده خشم” به کارگردانی جرج میلر که در هفت بخش نامزد بود، جوایز چهار بخش فنی شامل بهترین طراحی لباس، طراحی صحنه، چهره‌پردازی و مو و تدوین را به خود اختصاص داد.

“کارول” به کارگردانی تاد هینز که با ۹ نامزدی به همراه “پل جاسوس‌ها” استیون اسپیلبرگ پیشتاز نامزدهای جوایز بفتا امسال بود، مراسم را دست خالی ترک کرد. فیلم اسپیلبرگ نیز تنها در بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (مارک رایلنس) پیروز شد. فیلم‌های “دختر دانمارکی” و “اکس ماکینا” هم هیچ جایزه‌ای نگرفتند.

بری لارسن برای کار خود در “اتاق” برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل به کیت وینسلت برای “استیو جابز” رسید. این سومین جایزه بفتا وینسلت است.

“بروکلین” به کارگردانی جان کراولی جایزه بفتا بهترین فیلم بریتانیایی را از آن خود کرد. داستان این فیلم با بازی سرشا رونین در دهه ۱۹۵۰ روی می‌دهد و درباره مهاجران ایرلندی است.

جایزه بفتا بهترین مستند به “ایمی” به کارگردانی آصف کاپادیا اعطاء‌ شد و “پشت رو” به کارگردانی پیت داکتر جایزه بهترین فیلم انیمیشن را برد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *